Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Infekcje ucha u psa: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

pobraneInfekcje ucha u psów to dość częsta przypadłość. Typowymi oznakami choroby są drapanie się po uchu i pocieranie go, a także potrząsanie głową. Zauważyć można także brzydki zapach wydzielający się z ucha, zaczerwienienie lub opuchliznę. U dorosłych większość infekcji ucha jest bakterio- i grzybopochodna, u szczeniaków zaś częstą przyczyną są roztocza uszne. Aby zidentyfikować źródło stanu zapalnego, weterynarz pobiera próbkę z zajętego ucha (bądź z zajętych uszu) i bada ją pod mikroskopem.

Leczenie

Aby skutecznie wyleczyć psa z tej przykrej przypadłości, należy oczyszczać jego ucho delikatnym  płynem, tak by nie powodować u naszego pupila większych objawów bólowych. Dobry sposobem jest zaaplikowanie roztworu oczyszczającego do kanału usznego, umieszczenie w jego otworze wacika bawełnianego odpowiedniego rozmiaru, a następnie delikatne masowanie ucha u jego podstawy. Wacik spełnia tu wiele funkcji. Działa niczym „wieczko”, umożliwiające swobodne przemieszczanie się płynu wzdłuż kanału usznego, a także wchłania nadmiar roztworu i zanieczyszczeń. Możemy stosować tę metodę kilkakrotnie – o ile oczywiście pies ją toleruje – do momentu, w którym wacik po wyjęciu będzie już niemal całkowicie czysty. Podczas procesu oczyszczania należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nie należy używać patyczków do uszu, ponieważ mogą one wpychać zanieczyszczenia głębiej do kanału usznego i spowodować pęknięcie błony bębenkowej. Nie wolno także stosować alkoholu technicznego lub innych roztworów, które podrażniają skórę znajdującą się w stanie zapalnym (skóra wewnątrz imageschorego ucha psa wygląda tak, jakby była dotknięta wysypką). Po mniej więcej 10 minutach, kiedy kanał uszny stanie się suchy, aplikujemy do niego leki (maść lub krople), które przepisał weterynarz. Czas trwania leczenia zależy od organizmu chorego psa, przebiegu infekcji oraz wszelkich zmian w uchu (tj. zgrubienia tkanki). Pamiętać także należy o wizytach kontrolnych.

Przyczyny i zapobieganie

Sposób prewencji nawrotom choroby zależy od zidentyfikowania głównej przyczyny infekcji. W niektórych przypadkach kanał uszny staje się wilgotny od kąpieli czy pływania, co powoduje przyspieszenie rozwoju mirkoorganizmów. Procedura oczyszczania może tu być równie prosta co poprzednio opisana. Jednak w wielu przypadkach nie tak łatwo zidentyfikować główną przyczynę infekcji. Predysponowane są do niej bardziej psy cierpiące na różne typy alergii: zarówno środowiskowe, na przykład pyłki (trawy, drzewa), roztocza images (1)kurzu, pleśń, jak i pokarmowe (wołowina, drób, ryby, soja itd.). Dzieje się tak z powodu mikroskopijnych stanów zapalnych skóry, powodowanych przez uczulenia.

Aby zmniejszyć częstotliwość zapadania na nawracające infekcje ucha u psów chorujących na alergię, należy systematycznie oczyszczać kanały uszne naszych pupili za pomocą delikatnego roztworu specjalnie przeznaczonego dla alergicznych zwierząt. Infekcjom ucha można też skutecznie zapobiegać poprzez oczyszczanie uszu swego milusińskiego po jego wykąpaniu lub wyszczotkowaniu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *