Pies w misce
Ta sztuczka to kolejny dowód na to, że do efektownej zabawy z psem nie potrzeba wymyślnych rekwizytów!
Co może być trudnego w wejściu na odwróconą miskę lub do niej? Jeśli to miska do kąpieli, to nic łatwiejszego, gorzej, jeśli mówimy o tej do jedzenia… Wtedy sztuczka wymaga niezłej sprawności fizycznej od psa i kreatywności, od niego i od trenera. Ćwiczenie to pomaga też wyrabiać zmysł równowagi u czworonoga.
Do nauki potrzebne są miski o szerokim dnie (stabilne) i w różnych rozmiarach. Jako największy „obiekt”, można wykorzystać np. kosz na pranie. W najmniejszej misce mogą się mieścić cztery psie łapy i nic więcej. Nim jednak dojdziecie do tego etapu, wystarczą do nauki duża i średnia miska, dobrane do rozmiaru psa! Duża to taka, że zwierzak może wejść do środka lub stanąć na niej (odwróconej do góry dnem), utrzymując równowagę. W wypadku średniej musi już zbliżyć łapy do siebie, ale nadal na nich dość pewnie stoi. Można też użyć kilku misek różniących się rozmiarem tak, że przejście do coraz mniejszej będzie bardziej płynnie, to duże ułatwienie dla psa.
Etap I: ćwiczenie z dużą miską
Do nauki wchodzenia do dużej, potem średniej miski przyda się umiejętność pracy z klikerem. Naprowadź zwierzaka smakołykiem, tak by postawił najpierw jedną łapę w misce (jeśli ją przewraca, możesz przytrzymać nogami, ręce musisz mieć wolne). Kliknij i nagródź ucznia. Następnie naprowadź psa, żeby wstawił drugą łapę. Kliknij i daj smakołyk. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
Teraz poprowadź psa za smakołykiem tak, żeby wszedł do miski trzema albo czterema łapami, kliknij i daj nagrodę. Utrwal ćwiczenie. W końcu przestań naprowadzać pupila smakołykiem, lecz wskaż mu miskę. Dąż do tego, by zaczął wchodzić do niej samodzielnie, najwyżej na twój nieznaczny gest.
Etap II: ćwiczenie ze średnią miską
Teraz przećwicz wszystkie etapy ze średnią miską. Tu mogą się pojawić trudności. Samo naprowadzanie nie wystarczy, bo jeśli nawet pies stoi w misce przednimi łapami, to podążając za smakołykiem, wstawi do niej tylne, ale wyjmie przednie. Dlatego ten etap może opanować tylko zwierzak umiejący samodzielnie kombinować. Możesz mu trochę pomagać naprowadzaniem, ale sam też będzie musiał trochę pomyśleć, czego od niego oczekujesz.
Etap III: ćwiczenie z małą miską
Kiedy psiak opanuje ćwiczenie ze średnią miską, przejdź do ćwiczeń z małą. Ten etap może zająć sporo czasu. Podobnie ćwicz z miską odwróconą do góry dnem, na której zwierzak ma stawać. Stawanie na małej misce jest trochę łatwiejsze niż wchodzenie do środka i może pomóc w nauce wchodzenia do mniejszej miski, warto więc od początku ćwiczyć jedno i drugie.
Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art2829.html