Psy zaganiające
Charakteryzują się silnym instynktem kontrolowania ruchów innych zwierząt. Wykorzystywane są często przez ludzi jako idealni strażnicy, którzy potrafią utrzymać w jednym miejscu grupę innych zwierząt, bądź zagonić je w konkretny punkt. Mają na to różne sposoby. Jedne podgryzają łapy, inne szczekają lub po prostu wykorzystują swoją energię i ruch. Ponieważ rasy, które najlepiej sprawdzają się w takich sytuacjach (owczarki niemieckie, owczarki szetlandzkie, cattle dogi czy collie i border collie), mają zakodowane genetycznie potrzebę intensywnego ruchu, należy go im zapewnić.
Aby rozładować kumulującą się w czworonogu energię, najlepiej zabierać go na co najmniej półgodzinne spacery, podczas których będzie musiał dotrzymać ci towarzystwa na rowerze bądź rolkach. Dodatkowo zapewnij mu jeszcze jedną, dłuższą przechadzkę między standardowymi wyjściami, podczas których załatwia on swoje najpilniejsze potrzeby.
Ponieważ zaganianie innych zwierząt hodowlanych to praca, psy zaganiające potrzebują aktywnego zajęcia. Najgorszym posunięciem jest zostawienie ich samym sobie na podwórku, gdzie wałęsają się bez celu. Przez to gromadzi się w nich niewykorzystana energia, która z czasem może przemienić się w agresywne zachowanie i frustrację.
Dlatego, jeśli posiadasz psa z rasy, którą wykorzystuje się w podobnych zadaniach, zapewnij mu rozrywkę. Doskonałym rozwiązaniem będzie zabawa z frisbee. Zorientuj się czy w twojej okolicy nie ma przypadkiem konkursów w tej dziedzinie. Szkolenia i treningi skutecznie zmęczą twojego przyjaciela. Jeśli jednak stawiasz na luźną zabawę, postaraj się aby była ona wyzwaniem dla czworonoga. Kiedy pies przyniesie dysk, zanim rzucisz go po raz kolejny, każ wykonać mu kilka sztuczek. Niech usiądzie, poda łapę, przeturla się lub zrobi stójkę.
Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie do zabawy rekwizytów takich jak przeszkody, przez które pies będzie zmuszony przeskoczyć. Wykorzystaj obręcze i tunele, nakazując pupilowi przebieganie przez nie, twórz labirynty, z których będzie musiał się wydostać. Ważne by zaczynać od mniej wymagających przeszkód i stopniowo zwiększać stopień trudności.
Takie działania z pewnością sprawią, że twój pupil będzie zadowolony i szczęśliwy a wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone.