Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Paszport dla psa – czemu nie?

Miłośnicy podróży często zastanawiają się, kto ma zająć się pupilem w trakcie ich wojaży po świecie. A może by tak… oni sami? Z psem śmiało można podróżować po świecie. Warto wiedzieć, że przykładowo na terenie Unii Europejskiej, swobodne poruszanie się zwierząt to norma. Jednak warunkiem koniecznym jest posiadanie kompletu odpowiednich dokumentów.

Istnieje coś takiego jak zwierzęcy paszport. Wystawić go może weterynarz. Konieczne jest również nadanie zwierzakowi numeru identyfikacyjnego, czyli tak zwane czipowanie. Istnieją różne formy tego zabiegu – mikroczip bądź tatuaż. Numer identyfikacyjny psiaka jest unikalny i przypisany tylko jednemu zwierzęciu. Ciekawostką jest, że jeżeli pies pochodzi z zarejestrowanej hodowli i posiada tatuaż w uchu lub pachwinie, czipowanie to nie jest warunek konieczny.

Koszty wyrobienia odpowiednich dokumentów to kilkadziesiąt złotych za paszport + opłata za szczepienia i czipowanie. Paszport uznawany jest w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii.

Do paszportu weterynarz wprowadza następujące dane:

• data ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie

• data wszczepienia i numer czipa

• zaświadczenie o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi (przed podróżą do UK, Finlandii, Szwecji)

• zaświadczenie o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi i kleszczom (przed podróżą do Irlandii i na Maltę)

Paszport jest ważny bezterminowo. Jednak (!) wymaga okresowej aktualizacji po przeprowadzeniu nowej serii szczepień czy leczenia przeciwko pasożytom.

Warto w razie jakichkolwiek wątpliwości albo problemów skontaktować się z ambasadą interesującego cię kraju. Na pewno udzielą wyczerpujących informacji.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *