DOBRA DIETA
Przedstawiamy wywiad z prof. Piotrem Ostaszewskim, specjalistą w zakresie dietetyki weterynaryjnej
Po czym rozpoznać dobrą karmę?
Przede wszystkim powinna smakować zwierzęciu. Generalnie można przyjąć, że im droższa, tym lepsza. Rzetelni producenci powinni na opakowaniu informować o składzie ilościowym i jakościowym. Ważne jest także, jak jest składowana. Dlatego odradzam kupowanie karmy na wagę.
Można karmić psa całe życie jedną karmą?
Sugeruję zmiany co 2-3 lata – na karmę podobnej jakości. Przez 3-4 dni należy zmniejszać dzienną porcję starej karmy, a na jej miejsce wprowadzać stopniowo nową. Zapobiega to ewentualnym biegunkom.
Mój pies nie chce jeść karmy leczniczej. Poczekać, aż zgłodnieje?
Głodówka czasem pomaga, a czasem nie – wtedy sugerowałbym zmianę karmy na inną.
Psu karmionemu suchą karmą nie należy podawać żadnych naturalnych produktów?
Dieta gotowa zawiera optymalną ilość kalorii i składników odżywczych. Dlatego jej wzbogacanie jest zbędne.
Karmy zawierają jakieś „uzależniacze”?
Nie nazwałbym tego w ten sposób, choć oczywiście każdemu producentowi zależy na tym, aby psy chętnie jadły jego karmę.. W wychowanie psa związku z tym istnieje pojęcie tzw. „atraktanta smakowego”, czyli dodatku lub ewentualnie specjalnego traktowania technologicznego, które czyni karmę bardziej smakowitą. Są one jednak zupełnie bezpieczne dla zdrowia.
Jak odchudzić psa?
Najlepiej – stosując karmy lecznicze, dostępne w gabinetach weterynaryjnych.
Jeśli pies dostaje jedzenie domowe, należy zmienić skład: więcej wypełniaczy, a mniej tłuszczu. Trzeba podawać mu mniejsze porcje, za to zwiększyć częstotliwość posiłków.
Jak często należy karmić szczenię?
Jak najczęściej, przeciętnie 4-5 razy dziennie..
Czy szczeniak powinien dostawać witaminę D3?
Witamina D3 jest warunkiem prawidłowego przyswajania wapnia, a co za tym idzie – rozwoju szkieletu. Należy ją podawać w przypadku żywienia tradycyjnego. Gotowa karma zawiera wszystkie niezbędne witaminy.
Dlaczego mój pies je ziemię?
Najczęściej świadczy to o niedoborze składników mineralnych.
Podobno kości nie są dobre dla psów?
Obecność kości w diecie prowadzi do uciążliwych zaparć. Bardzo niebezpieczne są kości drobiowe, które mogą uszkodzić ściany przewodu pokarmowego. Natomiast duże, cielęce można podawać – służą one psom bardziej do zabawy niż do jedzenia.
Ziemniaki także nie są dla nich zdrowe?
Istnieje takie przekonanie. Myślę, że jest to związane z obecnością szkodliwej dla zdrowia solaniny – jednak gotowanie ją usuwa. Dlatego uważam, ze ziemniaki mogą stanowić uzupełnienie diety.
Mój pies wyjada suchą karmę z miski kota – to niezdrowe?
Nawet bardzo, bo grozi przebiałczeniem. Karma kota zawiera zdecydowanie za dużo białka w stosunku do potrzeb psa.
Co podawać psom, by miały piękną sierść – gotową karmę czy naturalne jedzenie?
Jedno albo drugie. Przygotowując posiłki samemu należy pamiętać o uzupełnieniu ich w kwasy nienasycone z rodziny omega 3 i omega 6.
Można „przewitaminizować” psa?
Tzw. „przewitaminizowanie” dotyczy przede wszystkim grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) i może być niebezpieczne dla zdrowia.