Pomoc okołoporodowa
Każda ciąża powinna być potwierdzona przez weterynarza. W żadnym wypadku nie staraj się sam obmacywać brzucha suczki, nawet jeśli chętnie się temu poddaje. Brak doświadczenia i niewłaściwe uciskanie może spowodować poronienie. Ciąża będzie widoczna po około 4 tygodniach. A jak należy się do tego przygotować? Przede wszystkim zapewnij swojej pupilce spokój. Pamiętaj, że jeśli jako właściciel zaczniesz panikować podobny nastrój udzieli się psiej mamie. Ponad to, ważne jest:
Miejsce – musi być to miejsce, w którym suka nie będzie narażona na przeciąg. Najlepszym rozwiązaniem jest kartonowe pudło, odpowiednio duże tak, by pupilka mogła się w nim wyciągnąć na całą długość. Następnie wyściel je papierem i czystym prześcieradłem lub jakimkolwiek lnianym płótnem. Ważne, by karton/skrzynka były na tyle niskie, aby suka swobodnie mogła z nich wychodzić ale na tyle wysokie, aby nie wypadły z nich szczeniaki.
Szczeniak tuż po urodzeniu – suka z reguły wylizuje szczeniaka z błony płodowej, umożliwiając mu w ten sposób oddychanie. Zdarzyć się może jednak, że zaniedba swojego obowiązku. Wtedy na pomoc małemu musi ruszyć właściciel. Należy wykonać delikatny masaż klatki piersiowej, pobudzając w ten sposób oddychanie.
Łożysko – po wydaniu każdego płodu, powinno pojawić się też łożysko, które suka zjada. Może się zdarzyć, że łożysko pojawi się dopiero po urodzeniu np. dwóch szczeniaków. Nie zawsze będzie to kolejność płód-łożysko. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ nie wydalone łożysko może powodować ropne zapalenie macicy. W takim przypadku należy zasięgnąć porady lekarza.
Nawet po bezproblemowym porodzie należy wezwać lekarza weterynarii, który fachowym okiem spojrzy na świeżo upieczoną, psią mamę. Poda on suce środki, które oczyszczą jej organizm, zbada stan macicy oraz stwierdzi, czy wszystkie szczeniaki są zdrowe i czy matka zapewni im wystarczającą ilość pokarmu.