SENSUALNY PIES – CZYLI JAK TO JEST Z JEGO ZMYSŁAMI
WĘCH
Węch to pierwszy zmysł, który rozwija się u psa. Nawet jako maleńki, ślepy szczeniaczek poznaje świat, niuchając. Co więcej to najważniejszy zmysł, którego zalety są znane człowiekowi. Każdy z nas kojarzy odpowiednio wyszkolone czworonogi, które wiernie służą służbom mundurowym i są ekspertami w tropieniu przestępców. Psy mogą być wyćwiczone w odnajdywaniu śladów zapachowych. Na pewno kojarzycie pupile, które wtulają pyszczek w odzież swojego właściciela. Tak czują się bezpiecznie, bo to doskonale znany im aromat.
WZROK
Wzrok psa jest znacznie gorszy niż ludzki. Jednak pies z pewnością nadrabia innymi zmysłami. Dzięki doskonałym węchowi i słuchowi w ciemności pies „widzi” lepiej niż człowiek. Jednak gdy jest jasno, pupil wykazuje mniejszą zdolność postrzegania przedmiotów czy nieruchomych osób. Ruch to gwarant tego, że coś dostrzeże.
SŁUCH
To drugi najlepiej wykształcony zmysł u psa. Nasze zwierzęta słyszą o wiele więcej niż my. Niestety ma to też swoje wady. Czułe uszy psa mogą być powodem cierpienia, gdyż dźwięki o silnym natężeniu, które my znosimy bez problemy, u psiaka wywołują ból. Podobno psy, u których uszy sterczą do góry mają ciut lepszy słuch niż te „kłapouche”.
DOTYK
Pies odbiera wrażenia dotykowe dosłownie całą powierzchnią swojego ciała. Ciekawym faktem jest to, że najczulsze są u niego wąsy czyli tzw. włosy czuciowe. Są one usytuowane pod dolną wargą i często nad oczami. To tak zwane wibryssy, których nie można strzyc.
SMAK
Zmysł smaku jest silnie powiązany z wrażeniami węchowymi. Jeśli chodzi o smak, nie ma on ogromnego znaczenia dla psa – w odbieraniu otaczającej rzeczywistości nie gra zbyt dużej roli. Nawet jeśli pies coś je, dużo bardziej zachęcające są walory zapachowe, czyli aromat spożywanego pokarmu.