Czym jest psia psychologia?
Wiele osób sądzi, że psia psychologia jest dokładnie taka sama, jak psychologia ludzi. Nie jest to jednak prawdą. Ludzie powinni zdawać sobie sprawę z tego, że psia psychologia bardzo różni się od ludzkiej. Zamiast zajmować się badaniem ludzkich emocji i reakcji próbuje ona zrozumieć i wyjaśnić psie zachowania z perspektywy psa, a nie człowieka.
Aby jeszcze lepiej zrozumieć psi stan umysłu, powinieneś poznać to, co Cesar Millan określa mianem Naturalnych Psich Praw. Jeżeli masz zamiar kontrolować swoje psy i zostać przywódcą stada, musisz pojąć, kim one są i czego potrzebują jako psy w swoim naturalnym stanie.
Czym więc są owe Naturalne Psie Prawa? W gruncie rzeczy stanowią one rezultat tysięcy lat ewolucji dzikich psów. Są to fundamentalne prawdy, dzięki którym psy i ludzie mogą żyć ze sobą w harmonii. Owe potężne siły w dalszym ciągu wywierają wpływ na sposób myślenia i zachowania psów, które mieszkają z nami w dzisiejszych czasach. To zasady, które Matka Natura stworzyła z myślą o naszych gatunkach. Jeżeli je zignorujesz, będziesz działać przeciwko Matce Naturze, która potrafi być naprawdę potężnym przeciwnikiem.
Owych pięć praw brzmi następująco:
- Psy kierują się instynktem. Ludzie kierują się intelektem, emocjami i duchowością.
- Energia jest wszystkim.
- Pies jest w pierwszej kolejności zwierzęciem, następnie przedstawicielem gatunku, potem przedstawicielem rasy, a na końcu swoim imieniem.
- Zmysły psa tworzą jego rzeczywistość.
- Psy są zwierzętami stadnymi, które dzielą się na przywódców i podporządkowanych.
Każde z tych praw zostanie omówione w kolejnych dniach. Zostanie pokazane, jaki jest ich wpływ na pamięć, zachowanie i intelekt psa. ŚLEDŹCIE NAS!
Kiedy zrozumiesz istotę tych pięciu reguł i połączysz ze sobą wszystkie te wiadomości, będziesz dysponować niezbędnymi narzędziami, które pozwolą ci osiągnąć twój cel – a mianowicie sprawią, że twój pies stanie się spokojnie uległy i będzie cię darzyć szacunkiem, zaufaniem i miłością.
Większość ludzi skupia się tylko na efekcie końcowym: „Dlaczego mój pies nie robi tego, o co go proszę?”. Niektórzy koncentrują się tylko na technikach – na przykład właściwym lub niewłaściwym sposobie wyprowadzania zwierzęcia na spacer. Bez względu jednak na to, jakiej techniki użyjesz, jeśli nie zrozumiesz Naturalnych Psich Praw, będziesz mieć problemy z osiągnięciem jakiegokolwiek pozytywnego rezultatu. Kiedy już opanujesz Naturalne Psie Prawa, będziesz zaskoczony tym, z jaką łatwością uda ci się zastosować w praktyce techniki treningowe.
ŹRÓDŁO: JAK USZCZĘŚLIWIĆ PSA, Cesar Millan