GDY PIES ZACZEPIA PSY O WIELE WIĘKSZE OD SIEBIE…
Jesteś na spacerze ze swoim ukochanym yorkiem, gdy nagle on zaczyna ciągnąć za smycz, szczerzyć zęby, warczeć i (wywołując na twojej twarzy zdziwienie i uśmiech) próbuje atakować owczarka niemieckiego, który nadchodzi z przeciwnej strony.
Jest to typowe dla małych psów: zachowują się tak, jakby celowo zaczepiały psy dużo większe od nich.
„Małe psy uważają te duże za groźne, boją się, że zostaną przez nie zaatakowane i po prostu uruchamiają swój instynkt obronny – stają się agresywne. Postępują w myśl zasady: atak jest najlepszą obroną.” – mówi dr Sophia Yin, behawiorysta zwierząt.
Kilka mniejszych ras, takich jak teriery, ma także wpisaną w ich rasę nadmierną aktywność i reaktywność. Takie psy mają mniejszą kontrolę nad impulsywnymi zachowaniami i są nadmiernie pobudzone, gdy są przestraszone.
Prawidłowa Socjalizacja może pomóc
Właściciele szczeniąt z hiperaktywnych ras powinni integrować swoje psy z innymi szczeniętami – w ten sposób psy nauczą się przebywać w kontrolowanym środowisku wraz z innymi zwierzętami.
Nawet jeśli twój pies etap szczenięcy ma już za sobą, możesz nauczyć go kontrolować chęć zmierzenia się z większym osobnikiem. Musisz zwrócić uwagę na takie zachowania jak skomlenie o smakołyk lub w celu wymuszenia wyjścia na spacer, wyprzedzanie cię w drzwiach i nadpobudliwe reakcje na różne bodźce. Jeśli twój pies cechuje się właśnie takimi reakcjami, powinieneś nauczyć go cierpliwości – spokojnego czekania na smakołyk, wyjście z domu itp.
Ważne, byś podczas treningu wyciszania emocji, nauczył psa patrzeć na ciebie w stresujących sytuacjach. Dzięki temu, następnym razem, gdy zobaczy ososbnika większego od siebie, nie będzie go prowokować do ataku.
Czego nie robić w takich sytuacjach?
Pamiętaj też, by unikać w takich sytuacjach zachowań, które zachęcają twojego psa do agresywnej reakcji:
- Nie ciągnij za smycz.
- Nie krzycz „Nie!”.
Dzięki temu twój pies uzna zaistniałą sytuację za wymagająca spokoju, a nie gwałtownej reakcji z jego strony.