Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Pies na plaży

pobraneNadchodzi upragnione lato, warto więc pomyśleć o tym, co możemy zrobić, by zabawa z psem na plaży stała się niezapomnianym, miłym wspomnieniem. Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek:

1. Miejscowe przepisy. Na niektórych plażach psy mają wstęp wzbroniony. Na innych wymaga się, by prowadzano je na smyczy. Zanim więc wyruszymy nad morze, dowiedzmy się, co nam wolno, a czego, niestety, nie.

2. Przygotowania. Nie wszyscy są świadomi tego, że psy, podobnie jak ludzie, również potrzebują ochrony przeciwsłonecznej. Warto porozmawiać z weterynarzem o ochronnych goglach i kremie z filtrem.

3. Pewność siebie. Będąc na plaży, pies czerpie najwięcej przyjemności wtedy, gdy biega na wolności (o ile oczywiście miejscowe przepisy tego nie zabraniają). Pamiętajmy jednak, że plaże są pełne interesujących zapachów otaczającego zewsząd morskiego życia. Dlatego istotne jest, byśmy w takiej sytuacji zachowali pewność siebie.

pobrane (1)4. Ochrona przed pchłami. Wprawdzie większość ludzi nie kojarzy tych stworzeń z takim miejscem jak plaża, jednak należy wiedzieć o tym, że w niektórych miejscach obecność pcheł piaskowych wcale nie należy do rzadkości. Pamiętajmy, że w takim środowisku nieskuteczny będzie wilgotny kołnierz przeciwpchelny, który dodatkowo może podrażniać skórę naszego pupila. W celu znalezienia najlepszego rozwiązania warto skonsultować się z weterynarzem.

5. Kopanie w ziemi. Pozwólmy swemu psu na tę aktywność. Niech w końcu spełni swoje marzenie o wykopaniu długiego tunelu prowadzącego prosto do Chin:)

6. Warunki otoczenia. Morskie wszy, meduzy, prądy głębinowe i odpływowe – wszystkie one stanowią równie duże zagrożenie dla psów co dla ludzi. Zanim więc pozwolimy psu na chwilę zabawy, zbadajmy teren i upewnijmy się, że jest na nim bezpiecznie.

images7. Nawodnienie. Pamiętajmy o dostarczeniu psu czystej, świeżej wody – nie dopuśćmy do tego, by pił słoną wodę morską, przez którą może mu się zrobić niedobrze.

8. Stan fizyczny i emocjonalny psa. Wyprawa na plażę wymaga od nas dość dużej odpowiedzialności. Nasz pies może tak się zapomnieć w zabawie, że nawet nie poczuje zmęczenia, upału czy pragnienia. To naszym zadaniem jest obserwacja wszelkich potencjalnych oznak odwodnienia czy przemęczenia pupila. Poza tym piasek i wysoka temperatura mogą sprawić, że normalne, rutynowe wręcz czynności przekształcą się w coś niesamowicie trudnego do wykonania. Ufajmy swoim instynktom. Jeśli coś nas zaniepokoi, przywołajmy psa i zaprowadźmy go w cień.

9. Szacunek dla innych plażowiczów. Nie wszystkim musi się podobać obecność naszego psa na plaży. Pamiętajmy o tym, by nie stracić go z oczu.

10. Czujność. Wiele rzeczy wyrzucanych przez fale na brzeg może być groźnych dla naszego psa. Zwracajmy na to baczną uwagę.

11. Sprzątanie po psie. Miejsce, w którym wypoczywamy, zostawiajmy w takim stanie, w jakim je zastaliśmy.

12. Kąpiel psa. W miarę możliwości warto polać psa świeżą wodą jeszcze przed opuszczeniem plaży. Po powrocie do domu pamiętajmy o wykąpaniu pupila! Substancje chemiczne obecne w wodzie morskiej mogą być dla niego szkodliwe.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *