Kim jest Cesar?

Cesar Millan jest świetnym psim szkoleniowcem, który zyskał sławę dzięki rehabilitacji dziesiątków ciężkich przypadków. Uznawany jest za eksperta w dziedzinie psich zachowań i dlatego każdego dnia zgłasza się do niego mnóstwo osób, które chciałyby skorzystać z jego pomocy, nie radząc już sobie z własnym czworonogiem. Cesar jest gwiazdą programu „Zaklinacz Psów”, który od 16 kwietnia 2010 r. można oglądać na antenie polskiego National Geographic Channel. W jego dorobku znajduje się także kilka książek, będących w czołówce listy bestsellerów New York Times’a. Pierwsza książka Cesara („Cesar’s Way”) sprzedała się w USA w nakładzie ponad 2 milionów egzemplarzy i w 2006 r. uzyskała miano najlepiej sprzedającej się książki o szkoleniu psów. Sława Cesara Millana i jego metod przedostała się jednak poza granice USA i dotarła także do Europy i na inne kontynenty. Program „Zaklinacz Psów” zaczęto emitować w ponad 80 państwach, a pierwszą książkę Cesara przetłumaczono na kilkanaście języków i wydano m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Włoszech, a teraz także w Polsce pod tytułem „Zaklinacz Psów”. Kolejne książki Cesara to „Be the Pack Leader” i „How to Raise a Perfect Dog”.

Dzieciństwo

Cesar Millan urodził się w 1967 r. w Culiacan (Meksyk) jako syn fotografa i krawcowej. Najważniejsze wspomnienia Cesara z tego okresu pochodzą z rancza dziadka, na którym uwielbiał często przebywać, ponieważ dzięki temu miał okazję do obserwowania psów. Jego fascynacja tymi zwierzętami wkrótce urosła do takich rozmiarów, że uzyskał sobie przydomek el perrero, co w tłumaczeniu na język polski oznacza psiarza. Cesar wielokrotnie podkreśla, że to właśnie dziadek nauczył go, aby szanować prawa natury.

Początki kariery

Jako młody chłopak Cesar uświadomił sobie, że jego największym marzeniem jest praca z psami. Wówczas podjął decyzję o opuszczeniu Meksyku i udaniu się do USA. Do kraju swych marzeń dostał się jako nielegalny imigrant. W kieszeni miał zaledwie 100 $ i nie znał ani jednego słowa po angielsku, ale jego głowa wypełniona była wielkimi marzeniami o zajmowaniu się psami. Zaczynał jako pracownik psiego salonu piękności, gdzie szybko zauważono, że Cesar ma niezwykły talent do pracy ze szczególnie trudnymi zwierzętami. Wkrótce założył własny interes i w swoim Pacific Point Canine Academy rozpoczął rehabilitację wielu psów, wymagających pomocy. Jedną z jego pierwszych klientek była Jada Pinkett Smith, która stała się także przyjaciółką Cesara i pomagała mu w nauce angielskiego.

Centrum Psychologii Psa

W 1998 r. Cesar Millan otworzył w Los Angeles Centrum Psychologii Psa, które działa do dzisiaj. Tutaj skupił się na pracy z rasami uważanymi powszechnie za niebezpieczne. W Centrum Cesar pracuje jednocześnie z około 30 psami.

Sława Cesara

Umiejętność pracy z psami spowodowała, że sława Cesara zataczała coraz szersze kręgi, a grono klientów powiększało się o nowe osoby. Pierwsza wzmianka o Cesarze w mediach pojawiła się w 2002 r. Wówczas magazyn People opublikował artykuł o niesamowitej transformacji pary jack russel terierów należących do reżysera Ridleya Scotta. Okazało się, że za niezwykłą zmianą psów stoi meksykański trener – Cesar Millan. Wkrótce Millan stał się gwiazdą programu „Dog Whisperer” w USA, a do jego klientów należeli m.in. Oprah Winfrey, Will Smith, Nicolas Cage i Vin Diesel.
Cesar stał się tak popularny, że został sparodiowany w „South Park” oraz w programie „Saturday Night Live”. Pojawiał się również kilkakrotnie w talk-show u Oprah Winfrey, u Jaya Leno w „Tonight Show”, u Marty Stewart, w programach „Today Show”, a także gościnnie zagrał siebie samego w hitowym serialu „Zaklinacz dusz”.

Zasady Cesara

Gdyby zapytać Cesara Millana o metody, jakimi posługuje się w pracy z czworonogami, można zawsze usłyszeć, że on rehabilituje psy, ale szkoli ludzi. Cesar uważa, że wiele problemów występujących u psów wiąże się bezpośrednio z ich właścicielami. Jego zdaniem obecnie w wielu rozwiniętych państwach zaczęto traktować psy jak ludzi, a nie jak zwierzęta, takie podejście stało się źródłem wielu nieporozumień w relacjach człowieka ze sowim pupilem.
Praca Cesara z psami skupia się w dużej mierze na posługiwaniu się spokojnie asertywną energią. Jego podejście do czworonoga polega na zrozumieniu naturalnych potrzeb psa i odpowiedzeniu na nie. Klienci Cesara mają za zadanie pojąć, że pies to zwierzę, które wymaga przynależności do stada, a ponadto uczą się, jak zaznaczyć swoją pozycję przewodnika w domowym stadzie. Zdaniem Cesara psy potrzebują trzech rzeczy, aby być szczęśliwymi i zrównoważonymi: ćwiczeń, dyscypliny i czułości – dokładnie w takiej kolejności.
Millan kładzie nacisk na to, aby identyfikować psa w trzech kategoriach:
– po pierwsze jako psa,
– po drugie jako rasę,
– i wreszcie jako imię.
Cesar jest także gorącym zwolennikiem częstego wyprowadzania psów na spacer, gdyż twierdzi, że taka aktywność wspomaga prawidłowy rozwój psychiki zwierząt.

Rodzina

Cesar mieszka obecnie z żoną Ilusion i swoimi synami (Andre i Calvinem) w Santa Clarita niedaleko Los Angeles. Obywatelstwo USA otrzymał w 2009 r.