Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak zapobiec pogryzieniu dziecka przez psa?

Każdego roku pogryzieniom przez psy ulega 4,5 miliona osób. Wśród dzieci najczęstsze przypadki obrażeń w wyniku ugryzienia występują między 5 a 9 rokiem życia. Mając na uwadze te wyliczenia, ważne, aby dorośli posiadali podstawowe informacje na temat środków zapobiegawczych, które mogą zastosować, by uchronić swoje dzieci przed pogryzieniem.

Jeśli planujesz przygarnięcie psa ze schroniska, koniecznie wypytaj pracowników oraz wolontariuszy w schronisku o ich opinię na temat temperamentu psa. Psy, którym zdarzały się agresywne zachowania, nie nadają się do domów, w których są małe dzieci.

Zanim zabierzesz psa do domu, nie zapomnij ocenić, jak czuje się wśród psów twoje dziecko. Jeśli okazuje lęk lub obawę, może wywoływać u psa agresję. Zdecydowanie lepiej jest powstrzymać się na jakiś czas z adoptowaniem psa, niż ryzykować bezpieczeństwo dziecka. Popracuj nad rozwiązaniem kwestii lęku przed psami u twojego dziecka, zanim zdecydujesz się przygarnąć psa do domu.

Naucz dziecko, aby nie podchodziło pierwsze do psa, którego jeszcze nie zna. Pozwól psu rytualnie obwąchać dziecko, zanim zacznie ono się z nim bawić. Naucz dzieci, że psy nie lubią, kiedy obejmuje się je za szyję i całuje. Właśnie z tego powodu dzieci często ulegają pogryzieniom na twarzy i szyi.

Naucz dzieci odczytywać mowę ciała psa. Pamiętaj, że psy nie mogą porozumieć się z dzieckiem w sposób, w jaki ludzie porozumiewają się ze sobą. Zazwyczaj psy wykazują pewne oznaki, przy pomocy których „ostrzegają” ludzi, że nie podoba im się ich zachowanie lub energia. Jeśli dziecko tego nie zauważy, psu może się wydawać, że jedyną drogą wyjścia jest ugryzienie.

Przykładami mowy ciała, które świadczą o tym, że pies nie chce zadawać się z dzieckiem, to na przykład sztywna lub nieruchoma postawa, oblizywanie się, warczenie czy unoszenie ogona, gdy dziecko się zbliża. Powiedz dziecku, aby unikało bezpośredniego kontaktu wzrokowego z psem, który tak się zachowuje i powoli odeszło od niego. Poradź dziecku, żeby nigdy nie krzyczało ani nie odbiegało od psa zachowującego się w ten sposób, ponieważ może wyzwolić w nim instynkt drapieżcy, który sprawi, że pies zacznie gonić dziecko.

Nigdy nie pozwalaj dziecku dokuczać psu ani go drażnić, zwłaszcza kiedy je albo ochrania cenny przedmiot, jak swoją miskę, kość lub zabawkę. Nigdy nie zakładaj, że możesz w pełni polegać na psie, gdy obok jest dziecko. Ostatecznie, twoim zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad dzieckiem, kiedy przebywa w towarzystwie psa.

I wreszcie: zawsze sterylizuj swoje zwierzęta. Wysterylizowane psy zdecydowanie rzadziej gryzą niż niewysterylizowane.

7 komentarzy do “Jak zapobiec pogryzieniu dziecka przez psa?”
  1. Ewa 3 sierpnia 2011
  2. ola 22 sierpnia 2011
  3. Jagoda 7 grudnia 2011
  4. admin 7 grudnia 2011
  5. Jagoda 7 grudnia 2011
  6. Aga 16 stycznia 2012
  7. Agnieszka 17 stycznia 2012

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *