Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Czy wiesz co Twój pies chce wyrazić szczekając?

Czy jesteś w stanie powiedzieć, kiedy Twój pies jest szczęśliwy, smutny, zły lub przestraszony? Wielu właścicieli psów twierdzi, że w oparciu o różnice w szczekaniu i wydawanych odgłosach, dokładnie wiedzą w jakim nastroju jest ich pies.

Niedawno przeprowadzono na Węgrzech doświadczenia, mające sprawdzić teorię, że ludzie są w stanie odróżnić emocjonalne intencje ich psa, przekazywane w różnego rodzaju szczeknięciach. Pod kierunkiem dr. Adama Miklósi z Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie, naukowcy jako jedni z pierwszych na świecie przeprowadzili eksperymenty poświęcone ludzko-psim relacjom, stanowiącym bardzo ciekawe pole do badań.

„Naukowcy zawsze uważali, że szczekanie jest losowym dźwiękiem bez żadnych konkretnych informacji i treści, jednak my myślimy inaczej. Psy mogą nam coś mówić o gniewie, strachu, radości, rozpaczy. To są podstawowe emocje, które myślę, że ludzie mogą być w stanie rozpoznać w brzmieniu szczekania” – wyjaśnia Miklósi.

Punktem wyjściowym eksperymentu było, to że Miklósi i jego zespół powodowali różne sytuacje, które sprawiały, że psy zaczynały szczekać, a następnie nagrywali psie reakcje. Grupa ludzi miała słuchać nagranych dźwięków i dopasować szczekanie do emocji.

Wyniki były całkiem ciekawe. Kiedy pokazano nagrania z psem, który został sprowokowany do szczekania w konkretnej sytuacji, uczestnicy byli w stanie zidentyfikować emocje, które pies starał się przekazać szczekaniem.

Poniżej kilka fragmentów z badania:

Samotne szczeknięcie, w przypadku gdy członek zespołu Miklósi przywiązał psa do drzewa i odszedł.

Oto co uczestnicy powiedzieli o nagraniu:

– To brzmi jakby pies prosił o uwagę.

– Jest zatroskany.

– To smutne; on jest nieszczęśliwy.

– Chce żeby go spuszczono z łańcucha, albo coś takiego…

Podekscytowane szczekanie, kiedy członek zespołu pokazywał psu piłkę i zachęcał do aportowania.

Oto co uczestnicy powiedzieli o nagraniu:

– Myślę, że chce się bawić.

– Radość.

– Wydaje mi się że on właśnie prosi o coś właściciela.

– To brzmi jakby chciał piłkę, zabawkę albo coś takiego. Ta pani mogła się z nim bawić.

Szczekanie ze złości, kiedy Miklósi podszedł i zaczął drażnić psa, który pilnował domu.

Oto co uczestnicy powiedzieli o nagraniu:

– Zły.

– To brzmi jak dźwięk, jaki wydałby mój pies widząc kogoś idącego przy płocie.

– To obcy. Myślę że obcy wdziera się na terytorium psa.

„Ogólnie w badaniu było widać, że ludzie mogą rozróżnić sześć rodzajów szczeknięć, a większość z badanych była w tym dobra” – wyjaśnia Miklósi, który również pracuje nad określaniem kryteriów analizy szczekania. Badacz wyróżnił trzy elementy psiego szczekania, na których, jak mówi, prawdopodobnie opierała się także ocena ludzi, kiedy mieli określić przekazywane emocje: częstotliwość szczekania, ton i przerwy pomiędzy poszczególnymi dźwiękami.

Badania takie ja to, nie tylko przyczyniają się do wzmocnienia więzi między właścicielami psów i ich psami, ale również sugerują, że w całym procesie udomowienia, psy rozwinęły repertuar wokalny, zwłaszcza w komunikacji z nami. Nic dziwnego, że wykorzystują wiele tych samych dźwięków co my, aby przekazać swoje emocje: pies wzdycha, gdy jest znudzony; płacze gdy jest smutny i gardłowo szczeka kiedy jest zaniepokojony.

Czy twój pies szczeka w różny sposób, dla różnych nastrojów? Czy jesteś w stanie odróżnić, kiedy jest smutny, kiedy chce być wyprowadzony na zewnątrz, a kiedy czuje się zagrożony gdy zbliża się ktoś obcy?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *