Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Psy są psami – nie ludźmi

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką chcę przekazać, jest to, że psy są psami – nie ludźmi! Nie uczłowieczajmy ich.

Znajdź psie rozwiązanie. Bardzo często rozwiązanie, jakie zastosowalibyśmy dla człowieka jest absolutnie błędne w przypadku psa. Na przykład, gdy człowiek widzi przestraszonego lub zdenerwowanego psa, najpierw oferuje mu komfort i ukojenie. To nigdy nie zdarzy się w świecie zwierząt – zamiast pomóc może tylko pogorszyć sprawę, gdyż umacnia niestabilne zachowanie.

Komunikuj się w języku zwierząt. Gdy psy trafiają do naszych domów, spotykają się z energią emocjonalną po raz pierwszy. Zalewamy je miłością, gaworzymy nienaturalnie wysokim tonem głosu jak do dzieci, więc postrzegają nas jako energię emocjonalną. Ich matki nigdy nie postępowały w ten sposób. Z tego powodu wiele psów nie słucha swoich ludzkich opiekunów.

Traktuj psa jak psa. Często robimy ze szczenięcia nasze dziecko. Od pierwszego dnia, wielu ludzi zapomina spełniać i zrozumieć potrzeby psa, a zamiast tego projektuje na niego własne potrzeby i pragnienia.

Bądź przywódcą stada! W przypadku braku wyraźnego przywództwa, pies nawet z natury uległy, będzie starał się wypełnić to, co widzi jako wolną do objęcia rolę przywódcy. Pies będzie ignorował właściciela i postępował odwrotnie niż właściciel oczekuje, co może prowadzić do poważnych problemów z zachowaniem.

Wyobraź sobie, że ktoś ważny dla Ciebie, pomylił Twoje potrzeby z potrzebami szympansa; do czego to Cię zaprowadzi? Do dezorientacji i niepokoju. Tak samo jest z psami. Ale ich niepokój i dezorientacja manifestują się poprzez zachowania, takie jak darcie kanapy lub nieustanne szczekanie bez powodu. Jeśli nie spełniamy psich potrzeb, nasze psy nie żyją w zrównoważony sposób.

2 komentarze do “Psy są psami – nie ludźmi”
  1. gabriela 3 stycznia 2012
  2. gosia 14 października 2012

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *