Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak pomóc bojaźliwemu i nietowarzyskiemu psu?

Pies, który w towarzystwie ludzi i innych psów boi się, jest niepewny i zaniepokojony, zwykle nie miał towarzystwa kiedy był młody. Bardzo często szczenięta, które rozdzielono z rodzeństwem i matką zanim ukończyły 8 tygodni,  nie potrafią później przebywać z przedstawicielami własnego gatunku bez odczuwania niepokoju. Nie otrzymawszy prowadzenia od swojej psiej mamy, takie szczenięta jako dorosłe psy, nie potrafią rozwiązywać konfliktów i brakuje im pewności siebie. Jeśli pies jest trzymany w odosobnieniu, na podwórku lub w hodowli, gdy w końcu zetknie się z normalną częścią zewnętrznego świata, tj. codziennymi dźwiękami i ruchem, również może stać się nerwowy.

Kiedy tego typu zubożenie społeczne wystąpiło podczas pierwszych miesięcy życia, rozwiązanie problemu zajmuje dużo czasu, ale można to zrobić. Bądź cierpliwy, pamiętaj też że rehabilitacja psa będzie procesem, nie szybką „naprawą”.

Twoim pierwszym zadaniem jako przywódcy stada będzie kontrola interakcji psa z innymi ludźmi. Ludzie często próbują „negocjować” z nieśmiałym psem i dają mu wówczas czułość, lecz pies nie jest gotowy by to przyjąć. Takie zachowanie tylko pogłębia jego strach, pies wycofuje się jeszcze bardziej. Grzecznie powiedz innym, że Twój pies przechodzi szkolenie i poproś ich o ignorowanie go. Oznacza to: nie dotykać, nie rozmawiać i nie nawiązywać kontaktu wzrokowego. To pozwoli psu na relaks, nie będzie odczuwał presji aby zaprzyjaźnić się z kimś nieznajomym.

Jeśli będziesz kontynuował zapoznawanie psa z ludźmi, pamiętając o jego komforcie, w końcu może zacząć zbliżać się do nieznajomych i wąchać. Będzie to bardzo dobry znak, oraz naturalny sposób w jaki psy poznają obcych – najpierw nos! Przypomnij ludziom, że jeszcze nie jest to dobry moment na to, by psa pogłaskać, ponieważ znów może się wycofać. Zapamiętaj, to że pies jest gotowy do powąchania, nie znaczy jeszcze, że jest gotów by go dotykano.

Ponieważ nie masz wpływu na to, jaki typ psów spotkacie w parku, na początek rozważ spotykanie się z przyjaciółmi i ich zrównoważonymi psami. Ćwiczcie wspólne spacery, bez usilnego skłaniania obu psów by zostały kumplami. Po prostu pozwól, aby Twój pies doświadczył starożytnego rytuału migracji z innym psem. Powtarzajcie takie spacery kilka razy w tygodniu.
Kiedy pies usłyszy dźwięki, które go zaniepokoją, nie pielęgnuj jego lęku poprzez pocieszanie. Kontynuuj spacer – jesteś przywódcą, który kontroluje sytuację i dowodzi! Kiedy będziesz wysyłać tego rodzaju energię, pies będzie ci coraz bardziej ufał, a jego zaniepokojony stan umysłu odejdzie w niepamięć. Im więcej przywództwa okażesz, tym szybciej pies będzie zrównoważony i odzyska pewność siebie!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *