Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Zanim zdecydujesz się na psa

Kochanie i wychowywanie szczeniaka może okazać się dla człowieka doświadczeniem pełnym głębi i satysfakcji. Gdy zaś szczeniak stanie się dorosłym i pełnowartościowym psem, więź, która powstawała przez pierwsze osiem miesięcy – w tzw. okresie szczenięcym – umocni się, tworząc związek, który będzie trwał przez całe życie waszego pupila i o wiele dłużej.

pawPrintsDog

Od czego zacząć?

Od szczerej odpowiedzi na zadane samemu sobie pytanie: czy jesteś przygotowany do podjęcia opieki nad psem do końca jego dni? Jeśli nie masz stuprocentowej pewności, nie ulegaj urokowi słodkiego pyszczka szczeniaka i nie przynoś go do domu pod wpływem impulsu. Przyjmując pod swój dach szczeniaka, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wkrótce stanie się on dorosłym psem i nie będzie wiecznie naszą małą, mięciutką zabawką-przytulanką. Wychowanie szczeniaka wymaga wiele uwagi, wyrzeczeń, cierpliwości oraz energii – kluczowe w rozwoju psa są bowiem pierwsze miesiące jego życia. Odpowiednia opieka, poświęcenie i trud włożony w kształtowanie charakteru psa w trakcie pierwszych ośmiu miesięcy dadzą szansę na stworzenie nierozerwalnej więzi między tobą a twoim czworonożnym towarzyszem. Niewątpliwą zaletą wychowywania psa od małego jest możliwość nawiązania z nim silnej relacji, o jakiej marzy niemal każdy.

Gdzie szukać szczeniaka?

Istnieją trzy najpewniejsze drogi: schroniskohodowca lub organizacja zajmująca się ratowaniem zwierząt. Jeśli już kupujemy psa – warto włożyć dodatkowy trud i upewnić się, że nie pochodzi on z pseudohodowli kierującej się wyłącznie chęcią zysku, w której zwierzęta zmuszone są do życia w niehumanitarnych warunkach. To właśnie pochodzące z takich miejsc psy narażone są na wady genetyczne, choroby czy zaburzenia psychiczne – ponieważ w najważniejszych dla ich właściwego rozwoju tygodniach nie otrzymały odpowiedniej opieki. Kupno psa od hodowcy wiązać się może ze sporym wydatkiem – jednak mamy pewność, że szczeniak będzie zdrowy, zadbany i traktowany właściwie już od pierwszych chwil po urodzeniu. Jeśli natomiast wolicie dać szczęśliwy dom jednemu z wielu porzuconych czworonogów, możecie skontaktować się z organizacją zajmującą się ratowaniem psów lub adoptować zwierzę ze schroniska. Jeśli pragniemy stworzyć satysfakcjonujący związek z naszym pupilem, musimy wiedzieć, że – niezależnie od rasy – bardzo ważnym czynnikiem decydującym o kształcie przyszłych relacji jest znalezienie psa o odpowiednim poziomie energii. To prawda, że wiele ras ma swój własny charakterystyczny poziom energii, ale każdy pies ma również swą własną osobowość. Starszy owczarek niemiecki z niskim poziomem energii będzie lepszym psem dla mało aktywnej rodziny z dziećmi niż niesforny szczeniak rasy golden retriever. Dla osoby niedoświadczonej w kontaktach z psami, która chciałaby małego psa, terier o średnim poziomie energii może okazać się lepszym wyborem niż nerwowy, bardzo energiczny chihuahua. Podczas wyboru szczeniaka zrozumienie jego poziomu energii jest nie mniej ważne niż wiedza na temat cech danej rasy.

Szczenię przybywa do domu – i co dalej?

Szczeniaki mogą kojarzyć się z małymi dziećmi, jednak prawda jest taka, że są to przede wszystkim psy (czyli zwierzęta). Wychowanie szczeniaka na zdrowego i zrównoważonego psa to proces zupełnie odmienny od wychowywania dziecka. Pomimo iż bardzo byśmy tego chcieli, szczenięta nie są psim odpowiednikiem ludzkiego dziecka, zwłaszcza na etapie, na którym zazwyczaj bierzemy je pod swoją opiekę. Szczeniaki są genetycznie zaprogramowane, by uczyć się zasad i ograniczeń typowych dla środowiska, w którym dorastają. Jeśli już od pierwszych dni uda wam się jasno i wyraźnie przekazać psu zasady panujące w waszej rodzinie, stworzycie partnera, który obdarzy was szacunkiem i zaufaniem oraz przywiąże się do was w stopniu, o jakim nie mieliście dotąd pojęcia.

Aby ułatwić szczenięciu adaptację w całkowicie nowym otoczeniu, warto zabrać ze sobą do domu koc/zabawkę/inny przedmiot przesiąknięty zapachem znanego psu miejsca – w ten sposób zaoszczędzimy mu nieco stresu związanego ze zmianą miejsca pobytu. Przyjęcie pod swój dach szczenięcia nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami, jednakże należy zadbać o najbardziej podstawowe wyposażenie, które pozwoli wam oraz psu wspólne życie.

Oprócz klatki lub budy powinniście zaopatrzyć się także w następujące przedmioty:

• pokarm dla szczeniąt lub dorosłych psów zaakceptowany przez waszego weterynarza;
• miski na wodę i karmę;
• smycz i obroża;
• identyfikator;
• przybory do pielęgnacji (m.in. cążki do paznokci, szczotki, grzebień do wyczesywania pcheł, szampon dla psów);
• gryzak naturalny;
• polecane przez weterynarza smakołyki do nagradzania psa;
• plastikowe torebki lub łopatka do zbierania odchodów;
• legowisko lub poduszka dla psa;
• duży wybór zabawek.

W przeciwieństwie do dorosłych psów, szczeniaki w pierwszych sześciu, a nawet ośmiu miesiącach swojego życia wymagają olbrzymiej cierpliwości oraz nieustannego nadzoru opiekuna. Nawet po wejściu w okres dojrzewania będzie trzeba im poświęcać bardzo wiele czasu. To dopiero początek wspólnej drogi, jednakże opisywanie jej krok po kroku zajęłoby dużo czasu i zabrałoby wiele słów. Jednak, jeśli zdecydujecie się na włączenie psa w poczet rodziny, musicie się odpowiednio do tego kroku przygotować – na szczęście, nie trzeba robić tego po omacku, ktoś już przetarł nam szlaki :)

 

Na podstawie książki Jak wychować idealnego psa autorstwa C. Millana

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *