Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Bezpieczne sposoby na przewożenie psa w samochodzie

pobrane (1)Od czasu, kiedy okazało się, że amerykański polityk, Mitt Romney przed laty wiózł swego psa w klatce umieszczonej na dachu samochodu, kwestia bezpiecznego przewożenia najlepszego przyjaciela człowieka stała się bardzo gorącym tematem – wieść o niefrasobliwym zachowaniu mężczyzny zbulwersowała miłośników czworonogów. Oczywiście, większość ludzi z odrobiną zdrowego rozsądku, ma świadomość, że nie powinno się jeździć z psem umieszczonym w klatce transportowej przywiązanej do dachu samochodu. Jednak, aby spokojnie wyruszyć w podróż i zapewnić wszystkim (tym czworonożnym również) pasażerom samochodu komfort i bezpieczeństwo, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Używaj przetestowanych klatek

Klatki transportowe są najlepszym sposobem na zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Ważne jest, aby dopasować rozmiar i kształt skrzyni do wielkości psa i aby wybrany model pozwalał na nieograniczony przepływ powietrza, dzięki czemu nasz przyjaciel będzie mógł swobodnie oddychać. Najbardziej wytrzymałe są klatki zrobione z aluminium i tworzywa sztucznego, wzmacniane włóknem szklanym. Oczywiście, najlepsze są transportery wyprodukowane zgodnie z surowymi wytycznymi jakościowymi – renomowane firmy oferują co najmniej dwuletnią gwarancję. Jeśli wyłożymy klatkę ulubionym kocem psa i do tego dołożymy mu kilka zabawek – zwierze będzie się czuło bezpiecznie i komfortowo.

Zaopatrz się w specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa

Zaprojektowano już specjalne pasy bezpieczeństwa, mające za zadanie uchronić zwierzę oraz innych pasażerów w trakcie wypadku. Tego typu urządzenia zazwyczaj wyglądają jak smycz lub uprząż, które mocuje się w gnieździe pasów bezpieczeństwa.

'Rób przerwy w podróży – zarówno dla siebie, jak i dla psa

Podróżowanie z psem przypomina nieco podróżowanie z dzieckiem. Nawet jeśli możesz ograniczyć swoje potrzeby i komfort na kilka godzin, aby dotrzeć do celu wcześniej, musisz zadbać o zaspokojenie potrzeb psa. Co 2-3 godziny należy robić przerwy w podróży, pozwolić zwierzęciu wyjść, rozprostować łapy i załatwić potrzeby. W tym czasie ciesz się z chwili odpoczynku – nawet jeśli uważasz, że jesteś w stanie prowadzić samochód bez przerwy, powinieneś chwilę odpocząć, odprężyć się i przygotować do dalszej drogi.

Wyłącz elektryczne szyby

Jeśli masz samochód z elektrycznie opuszczanymi szybami, pies bardzo łatwo może przez przypadek otworzyć okno, naciskając przycisk łapą. Może się to wydawać niegroźne, ale znane są przypadki, kiedy podekscytowane podróżą psy wyskakiwały z jadących samochodów lub dusiły się, biorąc niewłaściwy krok i  zamykając okno. Dodatkowo, dobrze jest założyć na szyby osłony przeciwsłoneczne. Podróżując z psem, unikajmy szeroko otwartych okien i nie pozwalajmy zwierzęciu wystawiać głowy na zewnątrz – łatwo wtedy o przeziębienie uszu czy spojówek.

images (3)Miej zawsze wodę i miskę

Psy potrzebują stałego dostępu do wody. Na dłuższą podróż jest to niezbędne. Aby mieć pewność, że zawsze masz wodę pod ręką, najlepiej jest przechowywać butelkę w samochodzie jako część zestawu awaryjnego. Miska jest dobrym rozwiązaniem, ale równie dobrze możesz pozwolić psu napić się wody z twoich złożonych rąk. Dobrze jest mieć również suchą karmę, aby pies nie był w podróży głodny.

Warto pamiętać, że niezależnie od przepisów obowiązujących na danym terenie, przewożenie psa na kolanach nie jest bezpieczne. Nie wolno również pozwalać psu jeździć w otwartych bagażnikach (np. w samochodach marki pickup). Apelujemy również: nie zostawiajcie psów w zamkniętym, nagrzanym samochodzie. Zostawienie zwierzęcia w zaparkowanym w pełnym słońcu pojeździe skutkuje odwodnieniem, przegrzaniem, udarem słonecznym, a w najgorszym wypadku uduszeniem. I wcale nie potrzeba do tego dużo czasu – wystarczy kilkanaście minut, by pies zaczął odczuwać działanie wysokiej temperatury. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia.

 Bezpieczne i wygodne transportery z atestem lotniczym IATA:
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Transportery__28_106

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *