Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Szczekanie na powitanie

BarkingDogsSiedzisz w domu, oglądasz telewizję, bawisz się z dziećmi, a może własnie czytasz wciągająca powieść. Nagle ktoś dzwoni do drzwi, a twój dom wypełnia przeraźliwie głośne szczekanie i ujadanie, przez które nie słyszysz nawet własnych myśli. I w tym akompaniamencie docierasz do drzwi, by otworzyć je przestraszonemu kurierowi, na którego twój – łagodny i spokojny na co dzień pies – szczeka.

Zapewne próbowałeś już wielu metod. Większość właścicieli zaczyna zwykle od tej najpopularniejszej, czyli próby przekrzyczenia swojego psa i nakazania mu, żeby był cicho. Nie działa? Oczywiście, że nie – zapewne twój pies zaczyna wtedy szczekać jeszcze donośniej i staje się jeszcze bardziej pobudzony. Po prostu myśli, że twoje przyłączenie się do tego koncertu jest zachętą dla niego, by robił to dalej. Co należy więc zrobić, żeby wreszcie oduczyć psa tego negatywnego zachowania.

Cesar Millan radzi byś ćwiczył z psem moment, w którym słyszy dzwonek do drzwi i wpoił mu skojarzenie tego momentu z czymś spokojnym i przyjemnym. Jeśli twój pies jest nauczony tego, że zanim dostanie od ciebie smakołyk ma siedzieć spokojnie- jesteś w połowie drogi do sukcesu.

Musisz zatem przećwiczyć następujący schemat: dać psu sygnał, że chcesz dać mu smakołyk – tak, żeby pies usiadł spokojnie i oczekiwał tej nagrody, a następnie niech ktoś z twojej rodziny lub znajomych zadzwoni do drzwi. Jeśli pies nie zareaguje na dzwonek – daj mu smakołyk. Jeśli zareaguje- przekieruj go, odwróć jego uwagę wabiąc zapachem smakołyku (ale nie dawaj mu go). Poczekaj aż wejdzie w spokojny stan i powtórz ten proces.

pobrane (2)W ten sposób nauczysz psa, że dzwonek do drzwi oznacza smakołyk (coś miłego, nagrodę), ale tylko wtedy, jeśli będzie spokojnie siedział. Włącz też innych członków rodziny do tej nauki, nagradzajcie psa na zmianę – w ten sposób, nawet jeśli nie będziesz obecny w domu, pies będzie wiedział, że przy dźwięku dzwonka musi zachować spokój, bo takie zachowanie jest nagradzane nie tylko przez ciebie.

A może komuś z Was udało się oduczyć swojego psa szczekania jakimś mądrym sposobem?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *