Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Dlaczego psy liżą uszy?

Jedną z metod, za pomocą której psy komunikują się ze sobą i ze swoimi panami, jest lizanie uszu. Często jest to gest silnie uczuciowy, nawet jeśli my odbieramy go zupełnie inaczej

Mycie

Kiedy pies liże uszy drugiego czworonoga, może to po prostu oznaczać, że je myje. Tak zachowują się zwierzęta, które mieszkają razem pod jednym dachem i które uważają się za członków tego samego stada. Ponieważ sam pies nie jest w stanie polizać własnych uszu w celu ich wyczyszczenia, posiłkuje się pomocą swego towarzysza. I choć lizanie ucha może wyeliminować zakażenia świerzbowcem usznym, to pamiętać warto i o tym, że zbyt intensywne lizanie, zwłaszcza głęboko w kanale usznym, prowadzi czasem do powstawania podrażnień i infekcji usznych. Dlatego zaleca się, żeby często kontrolować i czyścić uszy psa.

Smaczny wosk

Może być i tak, że pies liże uszy innego czworonoga, ponieważ smakuje mu słony wosk uszny lub też zwyczajnie ciekawi go, co znajduje się w uchu towarzysza zabaw. Nie stanowi zaskoczenia fakt, że psy doświadczają świata za pomocą swoich ust – podobnie zresztą jak małe dzieci, które smakując kolejnych przedmiotów, uczą się o otaczającym je świecie.

Oznaka głębokich uczuć

Kiedy dwa psy liżą swoje uszy, okazują sobie w ten sposób szacunek i uczucie, a także dają wyraz łączącej je więzi przyjaźni. Podobnie rzecz się ma, gdy pies liże ucho człowieka.

Uległość

Czasami lizanie uszu to sposób psa na okazanie swej uległości wobec danej osoby lub drugiego psa. A zatem psa, którego uszy są lizane przez drugiego czworonoga, określić można mianem zwierzęcia dominującego, tego zaś, który wykonuje samą czynność – psa okazującego szacunek.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *