Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Dlaczego mój pies przechyla głowę na bok?

zaklinacz psówTo klasyczny psi gest: twój pupil słyszy coś – tajemniczy dźwięk, określony ton głosu – i nagle przechyla łeb na bok, skupia się i nasłuchuje. Ten widok większości z nas wydaje się niezwykle uroczy, ale ma też swój głębszy sens.

Odgięcie łba w rzeczywistości może oznaczać próbę zrozumienia słyszanych dźwięków. Dr Meredith Stepita z American College of Veterinary wyjaśnia, że psy przechylają łby, gdy myślą, że istnieje możliwość, że to, co się mówi może doprowadzić do czegoś ważnego dla psa – otrzymania smakołyku, wyjścia na spacer, zabawy. Ponieważ psy mogą „rozumieć” ludzki język (a właściwie ton głosu), odchylenie łba psa może świadczyć o skupieniu się na wybieraniu słów kluczy lub sygnałów świadczących o nastąpieniu jego ulubionej aktywności. Obserwuj zatem momenty, w których pies przechyla głowę, a dowiesz się, jakie dźwieki zapowiadają dla niego coś miłego.

Co ważne – pies, który bardzo często, nawet bez wyraźnego powodu, przechyla łeb na bok może wymagać pomocy medycznej. Dlatego, jeśli częstotliwość wykonywania tego gestu przez twojego psa zwiekszy się – udaj się z nim do weterynarza i wyklucz zapalenie ucha, choroby mózgu i ewentualną obecność obcej masy w uchu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *