Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Higiena jamy gębowej

higiena jamy gębowejDobra wiadomość to taka, że psy nie są aż tak podatne na ubytki jak ludzie. Pomimo jednak starego konwencjonalnego przekonania, że jama gębowa czworonoga jest czystsza od ludzkiej, należy stwierdzić, że nawet u naszych milusińskich może dojść chociażby do pojawienia się zapalenia dziąseł czy nagromadzania się płytki nazębnej. I nie chodzi w tym wszystkim tylko o nieświeży oddech czy pożółkłe zęby – problemy z jamą gębową mogą być znacznie poważniejsze. Podobnie jak w przypadku ludzi, mogą one prowadzić do infekcji zagrażających życiu, a także chorób serca, wątroby i nerek.

Poniżej zamieszczamy praktyczne wskazówki dotyczące właściwej higieny jamy gębowej.

Jak wyczyścić psu zęby?

Jeśli twój pies sam potrafi sobie wyczyścić zęby, możesz przestać czytać ten wpis i zamieścić filmik z tą czynnością na YouTubie. Jeśli jednak twój milusiński nie jest w stanie sam tego dokonać, musisz zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę dla psów, a także nauczyć się określonej techniki. Najlepszą szczoteczką w tym przypadku będzie ta z podwójną główką i nachylona pod kątem 45 stopni.

Na początku pies może próbować za wszelką cenę unikać sytuacji, w której będziemy mu szczotkować zęby, ale przy odrobinie wyobraźni i kreatywności całe to doświadczenie może się dla nas stać niezwykle przyjemne. Najlepiej wybrać moment, w którym pies jest troszeczkę zmęczony, a więc także spokojny. Przy kilku pierwszych razach bądź bardzo delikatny. Zacznij powoli, a jeśli twój pupil zacznie się denerwować, przerwij czynność. Pies musi się po prostu do tego przyzwyczaić. Pamiętaj także, aby mówić łagodnym, miłym głosem. Już po wszystkim możesz nagrodzić swego przyjaciela, organizując dla niego świetną zabawę.

higiena jamy gębowejJak wybrać najlepszą pastę do zębów?

To bardzo ważne. Nie używaj past przeznaczonych dla ludzi. Większość z nich bowiem zawiera fluorek – substancję bardzo toksyczną dla psów. Dobre pasty dla zwierząt znajdziesz w każdym sklepie zoologicznym.

Suche jedzenie jest lepsze od miękkiego

Na rynku jest wiele syntetycznych kości i zabawek do gryzienia, które są przeznaczone specjalnie w celu wzmocnienia dziąseł i zębów czworonogów. Upewnij się tylko, że są one bezpieczne, tak by pies nie złamał sobie własnych narzędzi do gryzienia.

Kiedy udać się do weterynarza?

Bez względu na to, czy czyścisz swemu psu zęby, czy nie, powinieneś robić mu przegląd jamy gębowej co tydzień. W przypadku gdy zauważysz którykolwiek z poniższych symptomów, niezwłocznie udaj się do weterynarza:

  • nieświeży oddech,
  • zmiana w nawykach żywieniowych,
  • drapanie się po buzi,
  • przygnębienie,
  • ślinotok,
  • krzywe, przebarwione lub wypadające zęby,
  • czerwone, opuchnięte, bolesne lub krwawiące dziąsła,
  • guzki w jamie gębowej.

Jak często chodzić do weterynarza?

Pies, nawet ten, który ma najzdrowsze zęby, powinien być zbadany pod kątem stanu jamy gębowej przynajmniej raz na dwanaście miesięcy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *