Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak nauczyć psa, czego nie wolno gryźć?

GRYZIENIE RĄK

jak oduczyć psa gryzieniaPoza gryzieniem przedmiotów, pies może mieć skłonność do gry­zienia naszych dłoni podczas zabawy. Jest wtedy tak podekscytowany, że może potraktować nasze ręce jak zabawkę. Niektórzy jeszcze nie­świadomie nasilają ten nawyk, gdy szczeniak gryzie, a oni nie zwra­cają na to uwagi i bawią się z nim dalej, ponieważ takie gryzienie nie jest bolesne. Problem zaczyna się, gdy pies ma silniejsze szczęki i gryzie mocniej. Dlatego ważne jest, żeby już od początku dawać psu do zrozumienia, że gryzienie przedmiotów czy rąk jest zabronione.

GRYZIENIE RĄK PODCZAS ZABAWY

Gdy pies zaczyna gryźć twoje dłonie, powiedz głośno „fe!” i na­tychmiast przerwij zabawę oraz zignoruj psa – wstań, nic do nie­go nie mów ani nie patrz na niego – a do zabawy powróć po chwili i znów kontroluj, czy gryzie. Jeśli tak, to ponownie ignoruj go tak często, aż zrozumie, że gryzienie kończy zabawę. Wtedy psiak za­przestanie używania ząbków podczas zabawy.

GRYZIENIE PRZEDMIOTÓW

jak oduczyć psa gryzienia

Źródło: Sekret grzecznego psa, Marcin Konefał

Kiedy pies gryzie przedmioty, powinieneś go obserwować, a gdy tylko dostrzeżesz, że ma zamiar coś pogryźć, skup jego uwagę na za­bawce do gryzienia. Jeśli pies zainteresuje się tobą i zaniecha gryzie­nia, podchodząc do ciebie, może być dodatkowo nagrodzony sma­kołykiem – to go bardziej zmotywuje. Jeśli przyłapiesz psa, jak coś gryzie, trzeba stanowczo i głośno powiedzieć „fe!” lub „nie wolno”. Następnie nie zabieraj mu tej rzeczy na siłę, tylko każ mu ją oddać lub zostawić w spokoju, ponieważ w taki sposób uświadomisz psu, kto tu jest przewodnikiem. Pokażesz też, że ma okazać szacunek do ciebie, a nie szarpać się czy warczeć. Następnie każesz psu od­dalić się od tej rzeczy lub go delikatnie odciągasz i korygujesz każ­de spojrzenie na tę rzecz oraz każdą próbę ponownego jej gryzie­nia. Nagradzasz, jeśli zwierzę całkowicie ją zignoruje i pójdzie np. na swoje posłanie. Można położyć koło psa jakąś jego, najlepiej ulu­bioną, zabawkę i chwalić go, gdy zacznie zwracać na nią uwagę. Ob­serwując psa, czy nie zainteresuje się znów tą zakazaną rzeczą, rób to dyskretnie, by nie wiedział, że jest obserwowany. Błyskawicznie i bez rozmyślania reaguj, kiedy znów źle się zachowa. Zamiast ko­rekty możesz go również polać zimną wodą. Nigdy nie powinno się go za to bić, bo może zacząć ignorować opiekuna ze względu na brak szacunku i zaufania do niego. Nigdy nie można mylić kary z korek­tą. Karząc, człowiek uderza czy klepie psa lub przeważnie krzyczy na niego, jest podenerwowany i spięty. Stosowanie korekty nie ma być biciem czy krzyczeniem, tylko stanowczym, szybkim dotykiem jednym lub dwoma palcami w jego bok lub stanowczym krótkim „nie wolno”, lub jakimś innym znanym psu słowem. Stan naszego umysłu powinien być spokojny i zdecydowany, nigdy nerwowy. Je­śli pies zaniecha dalszego gryzienia i przybiegnie do ciebie, możesz go nagrodzić. Uważaj jednak, żeby go tak za bardzo nie przekupy­wać, bo zacznie specjalnie gryźć, a następnie przybiegać do ciebie tylko po to, żeby dostać smakołyk. Szczególnie nie nagradzaj w taki sposób, że podchodzisz do psa, który coś gryzie, i dajesz mu sma­kołyk, żeby odebrać tę rzecz. W ten sposób nagradzasz nawyk. Je­śli pies cię nie posłucha i nie przybiegnie, to trzeba go oddalić od tej rzeczy, następnie dać zabawkę i chwalić go, jak będzie się nią in­teresował. Czyli, jak pisałem wcześniej, chwalisz i nagradzasz psa, gdy zajmuje się swoimi zabawkami, a stanowczym „fe!” i korektą dajesz mu do zrozumienia, czego nie może gryźć.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, toteż jeśli oduczasz swojego psa poprzez nagradzanie go, żeby zamiast gryzienia niewłaściwej rzeczy skupił się na zabawce czy na tobie, a on nadal gryzie, oczekując tyl­ko nagrody, musisz wtedy bardziej się skupić na korygowaniu niż nagradzaniu. Zarówno nagradzając, jak i korygując psa, trzeba to robić mądrze i w odpowiedniej chwili, aby pies nie zaczął nas wy­korzystywać lub żeby go do siebie nie zrazić.

GRYZIENIE BUTÓW

jak oduczyć psa gryzieniaJeśli pies zaczyna gryźć nasze obuwie, trzeba go tego oduczyć. Mo­żesz w takiej sytuacji kupić w sklepie zoologicznym preparat prze­ciw gryzieniu, który zawiera substancje o nieprzyjemnym, gorzkim smaku. Popryskaj nim jeden but, a resztę obuwia schowaj, żeby pies nie miał do niego dostępu. Poza specjalnymi preparatami możesz użyć dezodorantu, gdyż działa on na psa odpychająco – tak jak sil­ne światło na człowieka. Gdy pupil się odsunie, możesz mu podać jakąś zabawkę, żeby zrozumiał, co może gryźć, a czego nie. Często właściciel popełnia błąd, myśląc, że jeśli da psu stary but czy ka­peć, to on zaprzestanie gryźć inne i zajmie się tym podarowanym. Jest to błędne przekonanie, ponieważ pies nie odróżnia starego od nowego i będzie gryzł jedno i drugie.

 GRYZIENIE PATYKÓW

Unikaj również tego, żeby pies aportował i gryzł patyki, zwłasz­cza takie, które mają ostre odrosty lub są częściowo spróchniałe. Mogą powodować okaleczenie psa podczas zabawy, nie mówiąc już o odłamkach patyka podczas gryzienia, które mogą trafić do prze­wodu pokarmowego lub utkwić w gardle, powodując obrażenia we­wnątrz organizmu lub doprowadzając do infekcji czy stanów za­palnych. Wynikający z tego problem zdrowotny może wciąż dawać o sobie znać nawet po kilku latach. Istniały też takie sytuacje, że psy podczas pogoni za patykiem nadziały się na niego, przebijając so­bie np. gardło. Zamiast rzucania psu patyków na spacerze, można wziąć jakąś zabawkę, którą czworonóg będzie mógł aportować. Za­bawka ta powinna być wielkością dobrana do rozmiarów psa, żeby nie utknęła mu w gardle. Poza tym powinieneś się z nim dużo ba­wić i chodzić na spacery, by nie zaczynał gryźć z nudów.

ŹRÓDŁO: SEKRET GRZECZNEGO PSA, Marcin Konefał

sekret grzecznego psa

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *