Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Pies u fryzjera po raz pierwszy

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, kiedy powinnaś zaprowadzić pierwszy raz swojego pupila na wizytę do fryzjera? Czy odwlekałaś tę decyzję, ponieważ bałaś się, że pies jest jeszcze za mały?

pies u fryzjeraPierwsza wizyta w takim miejscu powinna odbyć się w momencie, kiedy twój pupil będzie miał ok. 3 miesięcy. Jest to najlepszy okres, by przyzwyczaić go do obcego dotyku, zapachu i dźwięku. Jednak już przed samym przyjściem do salonu, powinnaś przygotować psa na sytuacje z którymi będzie miał tam styczność. Kiedy warto zacząć ćwiczyć? Najlepiej „od zaraz”. Pierwszy dzień pupila w twoim domu będzie dla niego sporym przeżyciem i czasem, w którym będzie zapoznawał się z regułami i zasadami życia w nowym miejscu. Warto więc już wtedy zacząć jego przygodę z fryzjerstwem. Pamiętaj, że szczeniak bardzo szybko się niecierpliwi, więc wykonywane ćwiczenia nie mogą trwać zbyt długo.

Zacznij od włosianej, miękkiej szczotki, którą będziesz głaskała go kilka razy dziennie przez niedługą chwilę. W żadnym wypadku nie pozwalaj, aby szczeniak gryzł szczotkę a tym bardziej ciebie. Spokój i cierpliwość jest tu najważniejsza. Pupila, podczas szczotkowania, można zainteresować czymś innym, np. podać mu jakiś smakołyk, lub zając jego uwagę zabawką. Nie krzycz na psa, daj mu sygnał, że ugryzienie sprawia ci ból – głośno to wyraź syknięciem lub piskliwym „Ała”. Czas ćwiczenia należy stopniowo wydłużać a szczotkę z miękkim włosiem wymienić na tę z zabezpieczonymi końcówkami, lub metalowy grzebień. Musisz również uważać, by podczas zabiegu nie sprawiać szczeniakowi bólu. Należy szczotkować każdą część na ciele psa, aby ten przyzwyczaił się do dotyku w różnych miejscach.

pies u fryzjeraTak samo postępujemy z przyzwyczajeniem szczeniaka do kąpieli i suszenia. Jeśli chodzi o łazienkę, koniecznie zadbaj, by to miejsce pupilowi kojarzyło się jak najlepiej. Zabawiaj go podczas kąpieli, pozwól zapoznać się mu z różnymi dźwiękami – szumem i pluskiem wody – daj możliwość obwąchania butelki z szamponem. Pozwól oswoić się szczeniakowi z nową sytuacją i faktem, że woda jest mokra. Ważne! Pod żadnym pozorem nie wkładaj psiaka od razu do wody bądź nie traktuj go strumieniem z prysznica, podczas jego pierwszej wizyty w łazience. Stopniowo zwiększaj kontakt szczeniaka z wodą. Na sam początek w zupełności wystarczy, kiedy poziom wody zmoczy mu tylko łapki. Powierzchnię brodzika lub wanny zabezpiecz matą antypoślizgową. Zwierzęta boją się niestabilnych, śliskich powierzchni.

Pamiętaj, że nieodpowiednie przygotowanie psa sprawi, że każda wizyta u fryzjera będzie dla niego stresująca. Zadbaj więc już wcześniej o samopoczucie swojego pupila i przygotuj go na zabiegi, które sprawią, że zachwyci swoim wyglądem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *