Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Wypadki i pierwsza pomoc

choroby psówTo jasne, że przy posiadaniu psa, wypadek może zdarzyć się zawsze i wszędzie. Nie przed wszystkim jesteśmy w stanie uchronić naszego pupila. Dlatego tak ważne jest, byś potrafił mu skutecznie pomóc, kiedy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. W takiej sytuacji każda sekunda jest istotna i może być decydująca, jeśli chodzi o życie i zdrowie twojego czworonoga. Pamiętaj jednak, że wszystko co robisz, w żaden sposób nie powinno opóźniać kontaktu z weterynarzem, lub prowadzić do jego uniknięcia. Oto kilka porad jak pomóc psu, kiedy ulegnie wypadkowi.

Potrącenie przez samochód – zderzenie z autem powoduje szok, silny ból i strach. W takiej sytuacji pies może nie rozpoznać właściciela i ugryźć go. Dlatego zachowaj ostrożność. Jeśli twój pupil nie jest ciężko ranny, może próbować uciec. Ważne jest byś wtedy ostrożnie go schwytał. Ranne zwierzę owiń w koc lub jakąś część odzieży (marynarka, kurtka) i jak najszybciej przewieź do lecznicy. Kiedy w wyniku potrącenia pies posiada następujące obrażenia:

Silne krwawienie – uciskaj ranę czystą chustką, lub kawałkiem jakiegoś materiału. Jeśli silne krwawienie dotyczy kończyny, uciśnij miejsce nad raną prowizoryczną opaską lub uciskową, jeśli posiadasz taką w zasięgu.

Utrata przytomności – otwórz pysk pupila i wyciągnij jego język na zewnątrz.

Złamana kończyna – koniecznie usztywnij złamaną łapę. Wykonaj szynę z jakiegoś twardego materiału i przymocuj ją do złamanej kończyny uważając, by ta w miarę możliwości nie zmieniła swojego ułożenia.

Uszkodzenie łapy przez szkło – te rany zazwyczaj ciężko krwawią. Dlatego należy ucisnąć łapę powyżej rany. W miejscu gdzie tkwi szkło przyłóż czysty bandaż lub gazę.

Pamiętaj, że powyższe metody to tylko doraźna pomoc. Najważniejszym działaniem, jakie możesz podjąć by ratować życie pupila, to jak najszybciej zawieźć go do weterynarza. Postaraj się też powiadomić telefonicznie daną lecznicę, o stanie twojego psa, by byli w pełni przygotowani na twój przyjazd i udzielenie pomocy czworonogowi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *