Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Opieka nad szczeniętami

Opieka nad szczeniętamiPo porodzie nie tylko psia mama zyskuje mnóstwo dodatkowej pracy i obowiązków. Podobna odpowiedzialność ciąży na właścicielu psiej rodzinki przez pierwsze 8-10 tygodni. Dopiero po tym czasie szczeniak może być oddzielony od matki i reszty miotu.

Należy pamiętać, że dla szczeniąt w pierwszych tygodniach najważniejsze jest mleko matki. To z nim wysysają potrzebne im składniki odżywcze, które zapewnią im odporność i prawidłowy rozwój. Dlatego, jeśli zauważysz, że suka nie chce karmić młodych, musisz podjąć odpowiednie działanie.

W takim wypadku należy ostrożnie wycisnąć mleko z gruczołów i podać młodym. Pamiętaj o tym, że każda kropla jest tu na wagę złota. Jeśli okaże się, że pupilka nie ma pokarmu, szczeniaki należy karmić co dwie godziny mlekiem zastępczym.

Ważnym elementem jest też zaszczepienie i odrobaczenie szczeniaków. Pamiętaj, że w dużej mierze to od ciebie zależy zdrowie tych małych czworonogów.

Opieka nad szczeniętamiKolejną, istotną sprawą jest przyzwyczajenie żywieniowe szczeniaka. Kształtuje się ono między 10 a 14 tygodniem. Pamiętaj, że nawyki, które nabędzie, towarzyszyć mu będą przez całe życie. To na tym etapie decydujesz, czy pies będzie żarłokiem czy niejadkiem.

Odpowiednie porcje są więc tu bardzo ważne. Posiłek powinien zawierać odpowiednie porcje tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych, witamin i mikroelementów. Dobrym rozwiązaniem będzie podawanie szczeniakowi dwóch, gotowanych, jaj tygodniowo. Na rynku są też dostępne gotowe już karmy przeznaczone specjalnie dla szczeniąt. W tedy będziesz miał pewność, że maluchy dostają odpowiednie ilości potrzebnych im składników.

Początkowo szczeniak powinien jeść minimum trzy razy dziennie. Jeśli do szóstego miesiąca nadal jesteś jego właścicielem, to od tego momentu zmniejsz porcje do dwóch dziennie. Jeśli pies nie zje czegoś od razu, powinien dostać to przy następnym karmieniu. Nie dokarmiaj psiaka poza czasem karmienia. W ten sposób nauczysz go, by jadł tylko to co ma w misce.

Jak już wspomniane było wyżej, szczeniaka można odłączyć od stada po około 10 tygodniach. Do tego czasu będzie on potrzebował twojej ciągłej uwagi i opieki. Powyższe wskazówki pomogą ci wychować go w tym okresie na ułożonego czworonoga. I pamiętaj! Najważniejsze to by maluch trafił do rodziny, która będzie w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość uwagi i miłości.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *