Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jama ustna u psa

pobrane (1)Kontrolowanie jamy ustnej u psa należy zacząć jak najwcześniej. Jeśli od wieku szczenięcego przyzwyczaisz pupila do sprawdzania stanu jego uzębienia to w późniejszych latach bez problemu będziesz mógł zaglądać mu do pyska zawsze, gdy pojawi się podejrzenie jakiejś infekcji lub choroby. A jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia? Oto kilka podpowiedzi na co w szczególności należy zwrócić uwagę podczas rutynowej kontroli.

Kamień nazębny – regularne usuwanie kamienia uchroni twojego psa przed zapaleniem dziąseł, które może doprowadzić nawet do utraty zębów. Aby skontrolować stan zębów wystarczy, że odsuniesz boczne wargi zwierzęcia do góry lub na dół. Jeśli zauważysz kamień, powinieneś jak najszybciej udać się z czworonogiem do weterynarza.

Obrzęk żuchwy – spuchnięte miejsce tuż pod uchem psa może oznaczać, że twój pupil został ukłuty przez owada. Może być to również powiązane z utworzeniem się torbieli na śliniance. W takim wypadku znajdziesz pod językiem psa pęcherz wielkości gołębiego jaja wypełniony lepkim płynem. Jeśli zauważysz tę niebezpieczną zmianę w jamie ustnej twojego pupila, natychmiast zgłoś się z nim do weterynarza.higiena jamy gębowej

Powiększone migdały – mogą być objawem przeziębienia, osłabienia zdolności obronnych organizmu lub infekcji. Migdały psa w takim wypadku mogą powiększyć się nawet 4−5-krotnie. Zlekceważenie tego schorzenia może skutkować negatywnym wpływem na pracę serca i nerek. Konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Pamiętaj również, że niepokojącym objawem jakiejkolwiek zmiany w jamie ustnej twojego psa, może być nieprzyjemny zapach z pyska. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii i podzielić się swoimi wątpliwościami i podejrzeniami. Tylko weterynarz fachowym okiem będzie w stanie ocenić, czy twojemu pupilowi nie zagraża żadna infekcja czy groźniejsza choroba. Im wcześniej rozpoznasz nieprawidłowości w jamie ustnej twojego psa, tym skuteczniejsze będzie ewentualne leczenie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *