Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Kaszel

Kaszel u psa może wywoływać wiele czynników. Dlatego jako właściciel powinieneś obserwować swojego pupila aby móc ocenić, czy twój przyjaciel niezwłocznie potrzebuje wizyty u weterynarza. Jeśli bowiem zwierzak nawdychał się spalin lub przebywał dłuższy czas w pomieszczeniu pełnym dymu, to taki kaszel powinien minąć już po dwóch dniach. Wtedy też obejdzie się bez wizyty w lecznicy. Jednak kaszel może być również objawem groźniejszych chorób, kaszel u psatakich jak:

zapalenie gardła,

zapalenie oskrzeli,

zapalenie płuc.

Zwróć uwagę na rodzaj kaszlu. Jeśli jest chrapliwy najprawdopodobniej twój pies przeziębił się, czego następstwem jest zapalenie gardła. Jeśli jednak występowanie kaszlu nasila się w nocy i głównie pojawia się w późnych godzinach wieczornych, może to oznaczać, że rozwinęło się zapalenie płuc. Koniecznie przypatrz się, czy u twojego czworonożnego przyjaciela występuje wyciek wydzieliny z nosa i oczu oraz postaraj się zorientować jaki rodzaj kaszlu go męczy (suchy/ mokry).

Również zapalenie opłucnej lub zastój krwi w płucach, spowodowany osłabioną pracą serca, mogą objawiać się kaszlem. Dlatego tak ważne jest, abyś w żadnym wypadku nie próbował leczyć psa na własną rękę. Środki przeciwkaszlowe, zwłaszcza te ludzkie, niewłaściwie dawkowane mogą tylko pogorszyć sprawę! Jeśli kaszel nie zniknie po dwóch dniach, koniecznie udaj się do weterynarza. Przez ten czas nie próbuj leczyć pupila na własne sposoby, skup się raczej na objawach, które występują u zwierzaka. Każde odstępstwo od normy w zachowaniu twojego przyjaciela będzie cenną wskazówką dla lekarza weterynarii. Dzięki twoim informacjom będzie mógł on podjąć skuteczniejsze leczenie.

Kaszel u psa może być też spowodowany mniej groźnym czynnikiem a mianowicie – uczuleniem na pyłek kwiatowy. Jeśli w okresie wiosenno-letnim zauważysz, że twój pupil lekko pokasłuje, również udaj się do lecznicy i poinformuj lekarza o sytuacji. W takich przypadkach najczęściej sytuację normują odpowiednie tabletki przeciwalergiczne.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *