Obroża uzdowa
Obroża Uzdowa ułatwia kontrolowanie psa podczas spacerów na smyczy. Jeśli już zdecydujesz się na nią, ważne byś pamiętał o kilku podstawach. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci zastosowanie takiej obroży.
Przyzwyczajenie psa – zanim zaczniesz stosować obrożę uzdową na spacerach, przyzwyczaj do niej najpierw psa. Ważne jest, by twój pupil w trakcie przyzwyczajania był spokojny i zrelaksowany. Nakładanie kagańca i obroży nie powinno kojarzyć się mu ze stresem. Musisz przekonać go, że to nic strasznego i traumatycznego. Jednocześnie zachowaj stanowczość i spokój.
Długość smyczy – linka treningowa nie może być długa na kilkanaście metrów. Może to grozić urazem kręgosłupa psa, gdy niespodziewanie rozpędzi się, a napięta linka spowoduje szarpnięcie.
Czas treningu – na początku najlepiej przypinać smycz do obroży na kilka sekund, potrzebnych do wykonania ściągnięcia. Użyj do tego smakołyków. Po każdym ściągnięciu psa, które sprawi, że odwróci głowę w twoją stronę, nagrodź go przekąską. Tym sposobem działanie smyczy będzie kojarzył z czymś przyjemnym.
Warto też pamiętać o tym, by podczas treningów nie używać imienia psa. Zamiast tego, wybierz jakiś inny zwrot, który poprzedzi skorygowanie niewłaściwej postawy twojego pupila. Może być to „równaj” lub „wolniej”. Działanie takie ma na celu uniknięcie skojarzenia, przez twojego czworonożnego przyjaciela, nieprzyjemnej sytuacji ze swoim imieniem. Imienia pupila powinieneś używać tylko i wyłącznie podczas nagradzania lub chwalenia.
Ważna jest tu także twoja cierpliwość i opanowanie. Pamiętaj, że pies doskonale wyczuwa twoje emocje. Jeśli dasz się wyprowadzić z równowagi lub jeśli swoją złość wyładujesz na pupilu, w żaden sposób nie przyczynisz się do nauki prawidłowego spacerowania. Co więcej, możesz zniweczyć tym niewielki już postęp i wszystko będzie trzeba zacząć od początku.