Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Co zrobić, by pies nie biegał za innymi psami?

Zdarza ci się wyjść z psem na spacer, ale zamiast cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu, musisz uganiać się za swoim czworonogiem, który z kolei ugania się za innym psami? Co zrobić, by pies był spokojny i ignorował inne psy?

pies biega za innymi psamiPrzedstawię ci dziś strategię szybkiego nagradzania. Gdy idziesz na spacer, zabieraj ze sobą nieduże  smakołyki, nie większe niż paznokieć małego palca u ręki. Sama metoda polega na tym, że w chwili, gdy mija was obcy pies, skupiasz uwagę własnego i zaczynasz go nagradzać smakołyk po smakołyku. Gdy tylko tamten pies was minie, przestajesz nagradzać psa. W ten sposób budujesz u swojego psa przyjemne skojarzenie od­nośnie do innych czworonogów.

W tym ćwiczeniu pilnuj, żeby pu­pil się nie nauczył, żeby być spokojnym, gdy czuje smakołyki, a gdy ich nie masz, może się nie słuchać. Powinien być opanowany za każ­dym razem, bez względu na to, czy masz smakołyk, czy nie. Z tego powodu z czasem nagradzaj go nie przy każdym psie – wtedy zro­zumie, że ma być spokojny zawsze, bo nigdy nie wie, kiedy dosta­nie nagrodę. Warto, aby od samego początku wszyscy członkowie rodziny oraz bardzo bliscy znajomi, dając psu jedzenie lub go na­gradzając, czynili to lewą ręką. A gdy pies spróbuje coś wziąć z pra­wej, skoryguj go i stanowczo ucz, że nie wolno. Dzięki temu pies nauczy się nie brać jedzenia od obcych – większość społeczeństwa jest bowiem praworęczna.

Źródło: SEKRET GRZECZNEGO PSA, Marcin Konefał

sekret grzecznego psa

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *