Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Lękliwy pies

Czy wiedziałeś, że lękliwość u psów może być przekazywana wraz z genami? Jednak to nie jedyne źródło, które może sprawić, że twój czworonożny przyjaciel będzie zachowywać się nad wyraz płochliwie. Jeśli zaniedbasz opiekę nad szczeniakiem, w późniejszym życiu twój pupil będzie narażony na stres z niemal każdego powodu. Czy to zmiany otoczenia, wstąpienie na inne, od tego, do którego był zawsze przyzwyczajony, podłoże czy jakikolwiek inny bodziec płynący z otoczenia. Dlatego tak ważne jest by, między 3 a 14 tygodniem życia psa, właściwie przystosować go do „wrogiego” świata, w którym przyjdzie mu żyć. Jak to zrobić i czego unikać? Oto kilka rad:
Inne psy – to bardzo istotne, by twój pupil w okresie szczenięcym, jak i później, miał możliwość spotykania się i zabawy z innymi psami. Nie musi być to od razu stado skaczących psiaków. Znajdź w maxresdefaultokolicy psi park, lub indywidualne osoby, posiadające również psa i umów się na spotkanie. Kilka godzin dziennie w otoczeniu innych czworonogów uodporni twojego przyjaciela przed późniejszym lękiem związanym z poznawaniem nowych zwierząt.
Wzmacnianie lęku – robisz to, kiedy próbujesz traktować psa jak dziecko. Mówienie cienkim, przyjaznym głosem, w momencie, gdy pupil właśnie się czegoś przestraszył lub był agresywny, tylko wzmocni jego nawyki. Takim zachowaniem utwierdzisz go w przekonaniu, że to, co robi, jest słuszne.
Długie zdania – kiedy widzisz, że twój pies zachowuje się niestabilnie, nie przemawiaj do niego całymi zdaniami. Pogłębisz w ten sposób jego zagubienie i strach, co wcale nie pozwoli się mu uspokoić. Długie zdania należy stosować tylko wtedy, gdy pies jest spokojny. Wtedy twoją uwagę odbierze jako nagrodę za właściwe zachowanie.
Dieta – również niewłaściwa dieta może być przyczyną lęku u twojego psa. Dlatego zwracaj uwagę na to, czym karmisz swojego pupila. Nadmiar konserwantów, brak potrzebnych składników odżywczych, wszystko to może powodować, że twój przyjaciel będzie zestresowany i w konsekwencji może stać się agresywny.

Jedna odpowiedź do “Lękliwy pies”
  1. Elka 15 czerwca 2016

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *