Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Pomóż psu oswoić się z lękiem

Jeśli z jakiś powodów twój pupil zachowuje się lękliwie wobec jakiś przedmiotów czy osób, wiedz, że istnieje szansa by uporał się ze strachem. Potrzebuje do tego jednak twojej pomocy.
Najprostszym sposobem na oswojenie psa z lękiem, jest konfrontacja z obiektem, który wywołuje strach u twojego pupila. Należy wtedy z odpowiedniej odległości powoli podchodzić do danego przedmiotu, czy osoby. Ważne, byś w trakcie podchodzenia zwracał uwagę psa na siebie i nagradzał go za każdym razem, gdy zwróci się w twoją stronę.146788367-fear-biting-632x475
Istotnym elementem jest obserwacja psa. Pod żadnym pozorem nie nagradzaj go, jeśli okazuje w jakikolwiek sposób zdenerwowanie czy lęk. W ten sposób, bowiem, utrwalisz w nim złe nawyki. Jeśli pupil jest tak przestraszony, że w ogóle nie zwraca uwagi na smakołyki, najpierw musisz zmusić go, by zwrócił uwagę na ciebie. Następnie nie podsuwaj mu przekąski prosto pod nos a trzymaj ją od czworonoga na długość wyciągniętej ręki. Powinien przyjść po nią sam, kierując się węchem, co sprawi, że będzie o kilka kroków bliżej źródła swojego lęku, w kierunku, którego podążaliście.
Nie pozwól psu uciekać od rzeczy/ osoby, wywołujących u niego lęk. Ucieczka nie nauczy go stawiania czoła strachowi, wzmocni jedynie jego płochliwość. W sytuacji, gdy pies próbuje uciec, musisz go zupełnie zignorować. Nie reaguj na jego zachowanie, nie mów do niego, nie dotykaj go i nie uspokajaj. W chwili, kiedy czworonóg zacznie się uspokajać, możesz podsunąć mu smakołyk, jednak nie podawaj mu go od razu. Pies musi skupić się na przekąsce za pomocą węchu i odnaleźć ją w twojej dłoni.
Pamiętaj, że powyższe metody należy stosować, gdy źródło lęku u psa jest w stu procentach zidentyfikowane. Po czym poznać, że twój pupil ewidentnie boi się jakiegoś dźwięku, obiektu czy osoby? Podkulony ogon, uszy przylegające do głowy i szybkie oddalanie się od danego obiektu z pewnością mogą świadczyć o lęku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *