Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Teriery

Teriery w swojej naturze mają zakorzenione poszukiwania małych gryzoni i ssaków. Tropiąc, są w stanie przekopać niemal cały ogródek by złapać obiekt, który wywęszył ich wrażliwy nos. Przykładowe rasy to: terier irlandzki, foksterier krótkowłosy/ szorstkowłosy, terier szkocki, bulterier czy yorkshire teriery. Jeśli więc jesteś właścicielem psa z tej właśnie grupy, powinieneś pamiętać o tym, że po mimo niewielkich rozmiarów, teriery potrzebują dużo uwagi. Są one niewyczerpanym źródłem energii, nad którym trzeba nieustannie pracować. Teriery pracę i polowanie mają we krwi.
Jeśli w twojej rodzinie pojawił się szczeniak z tej rasy bardzo ważne jest, byś już jak najwcześniej zapewnił mu kontakt z innymi psami i małymi zwierzętami. W ten sposób unikniesz późniejszych kłopotów z agresywnym zachowaniem pupila wobec innych czworonogów.
Aby uniknąć przekopanego ogródka lub jeśli nie chcesz, co chwilę wściekać się na dziury w zadbanym trawniku przed domem, musisz zadbać o to, aby twój czworonożny przyjaciel miał szansę wyszaleć się na wspólnym spacerze. Ponieważ teriery mają nieograniczone pokłady energii, podczas każdego wyjścia powinieneś pomóc mu w jej rozładowaniu.
Dobrze, gdyby spacery trwały co najmniej 45 minut. Możesz zastosować dodatkowe obciążenie dla psa, w postaci specjalnie przeznaczonego do tego, plecaczka. Każdy dodatkowy kilogram, który będzie musiał dźwigać twój pupil sprawi, że zużyje on na to zadanie więcej energii. Równie dobrym rozwiązaniem będzie zabieranie czworonoga jako towarzysz do jazdy na rolkach czy rowerze. Pamiętaj, że im skuteczniej pomożesz mu uporać się z nadmiarem energii, tym posłuszniejszy i spokojniejszy będzie. Do codziennych spacerów możesz też dodać kilkadziesiąt minut zabawy, np. w aportowanie.
Rodzaj zagospodarowania czasu spędzonego z pupilem zależy wyłącznie od ciebie. Zadbaj o to, by twój czworonożny przyjaciel miał szansę zaspokoić swoje potrzeby rasowe. Pamiętaj, że dzięki temu zapewnisz mu spełnione, radosne życie w stadzie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *