Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak przekonać psa do nowego członka rodziny

Jeśli w twojej rodzinie jest małe dziecko i wspólnie decydujecie się na psa, to z reguły nie ma problemu z tym, aby czworonóg zaakceptował całe stado. Istnieją jednak przypadki, kiedy to pies w domu pojawia się przed dzieckiem. Rodzicie, którzy oczekują na noworodka lub posiadają raczkujące dziecko obawiają się o swoją pociechę. Nie mają pojęcia jak zachowa się pupil, gdy maluch zbliży się, na przykład, do jego posłania.
Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że pies wyczuwa wszelkie uczucia i emocje. Jeśli więc w obecności czworonoga i dziecka będziecie okazywać niepokój związany z waszą pociechą, pupil natychmiast powiąże te odczucia z maluchem. To najkrótsza droga do tego, aby zaczął zachowywać się wobec niego agresywnie i unikał kontaktu z nim. Z kolei trzeba mieć też na uwadze fakt, że kiedy w domu pojawia się dziecko a psu zaczyna poświęcać się mniej uwagi niż zwykle, stanie się on zwyczajnie zazdrosny i niezadowolony, co również nie ułatwi integracji z pociechą.
Co zrobić, by pies zaakceptował nowego członka rodziny i nie zagrażał jego zdrowiu? Kiedy twój maluch zacznie raczkować i interesować się psem oraz jego rzeczami, ważne, byście dokładnie obserwowali takie sytuacje. Należy nagradzać czworonoga za każde, spokojne zachowanie wobec dziecka, gdy te dotyka jego rzeczy czy posłania. W ten sposób obecność pociechy będzie kojarzyła mu się z nagrodą, przez co polubi jego obecność. Równie ważna jest wasza szybka reakcja, jeśli pies zacznie zachowywać się niespokojnie, lub zacznie warczeć, kłapać zębami, ma przyklapnięte uszy i patrzy na dziecko nieco z ukosa. Trzeba wtedy jak najszybciej wytrącić go z takiego stanu! Zwróćcie jego uwagę na coś innego albo zawołajcie i skorygujcie jego postawę, a kiedy ochłonie, nagrodźcie go smakołykiem.
Pamiętaj, żeby nigdy nie zostawiać małego dziecka sam na sam z psem. Nawet, jeśli ten nigdy nie wykazywał agresywnych skłonności a nawet wtedy, gdy wydaje się wam, że czworonóg zaakceptował już nowego członka rodziny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *