Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Kontakt psa z innymi

Pamiętaj, że jako właściciel psa to ty odpowiadasz za jego reakcję na inną osobę. Jeśli jesteś posiadaczem czworonoga, który budzi częste zainteresowanie przechodniów ważne, byś znał kilka sztuczek, dzięki którym kontakt twojego psa z innymi ludźmi będzie przebiegał bezkonfliktowo. Poniżej przedstawiamy ci parę żelaznych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać w sytuacji, gdzie twój pies ma kontakt z innymi. Szczególnie, jeśli osoba zainteresowana twoim pupilem, to dziecko.
Nigdy nie pozwalaj dziecku wykonać pierwszego ruchu. Zwróć uwagę na to, jak zachowuje się dziecko. Pamiętaj, że jego ekscytacja psem może dla twojego pupila okazać się brakiem szacunku. Skutkiem takiego odbioru może być reakcja czworonoga np. pchnięcie dziecka łbem, łapą lub skoczenie na niego.
Jeśli zaspokoiłeś podstawowe zapotrzebowanie na zużycie energii twojego psa i znasz go na tyle dobrze, że możesz przewidzieć jego spokojną reakcję, zaproponuj dziecku, żeby to pies pierwszy zapoznał się z jego osobą. Niech pies najpierw obwącha dziecko. W tym czasie nikt nie powinien dotykać pupila, mówić do niego ani utrzymywać z nim kontaktu wzrokowego. Kiedy czworonóg skończy obwąchiwanie a ty uznasz, że dziecko jest bezpieczne, pozwól mu na pogłaskanie.
Pamiętaj, że jeśli czujesz, iż twój pies w danej chwili nie ma ochoty na kontakt z innymi ludźmi, zwyczajnie odmów, jeśli ktoś zapyta, czy może pogłaskać psa. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo to na tobie spoczywa odpowiedzialność za ewentualne, przykre wypadki. Jeśli chodzi o dzieci, najłatwiej po prostu powiedzieć, że pies jest w trakcie szkolenia i powinien unikać kontaktu z innymi.
Bycie odpowiedzialnym przywódcą stada to nieustanna obserwacja czworonożnego przyjaciela. To również umiejętność bycia asertywnym w odpowiednim momencie. Nie przejmuj się, że odmowną reakcją na prośbę o pogłaskanie psa, ktoś uzna cię za niemiłego. Pamiętaj, że to ty znasz swojego pupila najlepiej i ty odpowiadasz za bezpieczeństwo każdego, kto ma z nim kontakt.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *