Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Przewodnik psa

Jak stać się odpowiednim przewodnikiem stada? Zasada jest prosta, nawet wilki w środowisku naturalnym podążają zawsze za najsilniejszym i zrównoważonym osobnikiem, który staje się dla nich przywódcą.
Podobnie działa psi instynkt. Jeśli staniesz się dla niego silnym psychicznie, stanowczym i spokojnym opiekunem, uzna cię on z pewnością, za przewodnika stada, za którym będzie podążał. Warto wiedzieć, że rola przywódcy jest równie ważna, co miłość do pupila lub trening z nim. Czworonóg powinien skupiać swoją uwagę na właścicielu z szacunkiem i, co najważniejsze, z zaufaniem.
Kiedy istnieje ryzyko, że twój przyjaciel nigdy nie uzna cię za przewodnika? Przede wszystkim wtedy, gdy traktujesz go jak dziecko zamiast, zgodnie z prawem natury, jak zwierzę. Takie zachowanie będzie dla niego oznaką niestabilności, którą z łatwością wyczuje. Kogoś takiego pies nigdy nie uzna za godnego przewodnika stada. Zbytnie rozczulanie się nad psem może również wzmagać jego lękliwość a twoją nadmierną opiekuńczość odczyta jako słabość. Nie odnajdzie on w tobie silnego przewodnika. Również sposób, w jaki zwracasz się do pupila ma ogromne znaczenie. Pytania i prośby kierowane do niego nie są wyrazem stanowczości i stabilności, w odróżnieniu od nakazów, kiedy to konkretnie mówisz mu, co powinien zrobić. Pies to inteligentne zwierzę, które doskonale wyczuwa emocje człowieka. Jeśli w twoim głosie rozpozna brak konsekwentnego dążenia do celu, zacznie ignorować twoje słowa i polecenia a co za tym idzie, zacznie robić wszystko po swojemu.
Pamiętaj, że prawidłowe przywództwo pozwoli ci zapanować nie tylko nad spokojnymi psami, ale również nad tymi, które wywodzą się z potężnych ras. Ważne byś pamiętał, że dzięki stabilności, spokojowi i stanowczości jesteś w stanie zapanować nie tylko nad pojedynczym psem, ale nawet nad całym stadem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *