Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

JAK POZNAĆ, ŻE PSIAK CIERPI – CZ. 2

W tym artykule przedstawiam kolejne zachowania mogące świadczyć o tym, że pupil czuje ból.

Dyszenie

Czy Twój psiak sapie nawet, jeśli nie jest po wysiłku fizycznym? Czy jego wdechy wydają się płytsze a wydechy dużo szybsze? To może oznaczać, że boli go sam proces oddychania i coś jest nie tak.

Zmiany przy oczach

Psy, które cierpią na ból w okolicach ocznych znacznie częściej mrużą ślepia. Dodatkowo można zaobserwować, że ich źrenice są znacznie mniejsze. Jeżeli boli je coś innego, jest zgoła odwrotnie. Wówczas źrenice się powiększają.

Problem przy odpoczywaniu

Jeżeli psiak cierpi, może być mu trudno siedzieć czy leżeć. Jeśli zaobserwujesz, że zwierzę leży albo siedzi w nienaturalnej pozycji bądź wydaje się mieć problem z pozostaniem w jednym miejscu, wiedz, że coś się dzieje. Przykładowe nieprawidłowe zachowanie jest, kiedy psiak próbuje usiąść, a potem zrywa się i krąży wkoło.

Ukrywanie się albo szukanie uczucia

Psy również mają różne natury. Jeśli pupil nadmiernie się czuli albo – wręcz przeciwnie – chowa przed tobą, a wcześniej takie akcje nie miały miejsca, lepiej zabierz go do weterynarza i sprawdź czy wszystko w porządku.

Oczywiście, większość z tych symptomów może znaczyć wiele różnorodnych rzeczy i nie zawsze musisz zakładać, że pies cierpi. Jeśli twój pies jednak zachowuje się nietypowo dla siebie, warto wzmożyć czujność.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *