Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

10 KROKÓW – JAK ĆWICZYĆ Z PSEM

Ćwiczenia z psem to doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym – umocnisz więź z pupilem i wyjdzie ci to na zdrowie.

Jednak należy pamiętać, że ćwiczenia mogą być również niebezpieczne, jeśli się nie zastosuje środków ostrożności. Stosuj się do poniższych wskazówek, a wszystko będzie dobrze:

  1. Zanim zaczniesz ćwiczyć z psem, upewnij się, że jest on na tyle sprawnie fizyczny, że podoła aktywności.

Stan i kondycja psa powinny być ocenione przez weterynarza zanim zaczniecie ćwiczenia. Pamiętaj też o wieku pupila. Długie dystanse i spacery trwające w nieskończoność nie są dobre dla młodego, rozwijającego się psa. Podobnie jest ze starymi kompanami, bo szybko się męczą.

  1. Nie poddawaj się od razu twardej rutynie

Wypracuj własny program, zanim zaczniesz intensywne ćwiczenia. Zacznij od małych kroczków i zawsze pamiętaj o rozgrzewce. Wytrwałość swoją i psiaka buduj stopniowo.

  1. Pamiętaj o rasie

Niektóre rasy mają lepsze naturalne przystosowanie do ćwiczeń fizycznych. Pitbulle chętnie tolerują długie dystanse, a charty charakteryzuje piękny sprint, jednak na krótsze odległości.

  1. Nieważne, co robisz, pamiętaj, że musisz kontrolować, gdzie jest pies.

Podczas biegania, spacerowania, jazdy na rolkach staraj się utrzymać psa mniej więcej koło siebie. Nie może wybiegać zanadto przed ciebie, aby nie skończyło się to dziką gonitwą i kontuzjami. Jeśli jest na smyczy, podduszenie go od ciągnięcia też nie jest zbyt dobrym pomysłem. Fajnie, jeśli udałoby się trzymać go luzem. Jeśli jednak nie masz warunków, kontroluj naciąg smyczy.

  1. Pamiętaj o warunkach pogodowych zanim wyruszysz na ćwiczenia z psem

Bieganie w deszczu jest niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i psiaka. Ryzyko poślizgnięcia się i upadku znacząco wzrasta. W sezonie upałów ćwiczcie wcześnie rano albo wieczorem, kiedy temperatury nie są aż takie nieznośne. To pozwoli wam uniknąć udaru słonecznego. Pamiętaj też, że pies nie nosi butów. Parzący chodnik to niezbyt przyjemny wybieg. Unikaj też miejsc z ostrymi kawałkami skał czy kamyków.

  1. Nawadniaj się. Zawsze miej wodę przy sobie.

Pamiętaj, że woda jest obowiązkowa. Zwłaszcza, kiedy jest ciepła. Jeśli planujesz długi spacer albo wspinaczkę, warto mieć kilka przekąsek dla psa. I dla siebie J. A woda dla obojga jest niezbędna.

  1. Nie zawiązuj smyczy na nagdarstku

To może być niebezpieczne dla ciebie lub psa. Zwierzęta są nieprzewidywalne. Mogą szarpnąć w każdej chwili. Jeśli jesteś miłośnikiem takiej aktywności, kup smycz niewymagającej użycia dłoni, tak zwaną hand free leash.

  1. Pamiętaj o bezpiecznym sprzęcie.

Kask, nakolanniki i inne ochraniacze są wskazane. Zwłaszcza, jeśli ćwiczysz z nie do końca przewidywalnym pupilem.

  1. Nie bądź tyranem J

Kontroluj stan zmęczenia swój i psa. Jeśli wykazuje oznaki wycieńczenia, bólu czy jakiejś kontuzji, czas przestać. To samo, kiedy nadmiernie sapiecie. J. Jeśli uważasz, że albo ty albo pies się przeciążyliście, nie zaszkodzi kilka dni odpoczynku.

  1. A po ćwiczeniach…

Sprawdź dokładnie łapy psa – czy nie ma żadnych zadrapań, cierni albo innych niepokojących znaków? Jeśli biegałeś po trawie albo lesie, sprawdź czy nie ma drzazg czy innych ciał obcych. Nawodnij się, a i pupilowi nie żałuj wody.

Powodzenia!

 

Na podstawie: https://www.cesarsway.com/dog-training/toys-and-play/10-safety-tips-for-working-out-with-your-dog

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *