Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

PIES W ŻAŁOBIE – JAK TO WYGLĄDA? JAK MU POMÓC?

Historia owczarka niemieckiego o imieniu Capitán przykuła w 2011 roku uwagę całej Ameryki. Capitán uciekł z domu po tym, jak w 2006 roku zmarł jego właściciel Manuel Guzman. Członkowie rodziny Guzmana, którzy mieszkali w Córdobie, w Argentynie, znaleźli tydzień później przesiadującego przy grobie bezpańskiego psa. Zwierzak spędził następnych sześć lat na cmentarzu pod opieką zatrudnionych tam osób, które go karmiły i dbały o niego. Pies, który stracił towarzysza albo członka stada, może wykazywać oznaki cierpienia, takie jak brak apetytu, powściągliwość, a nawet domaganie się uwagi i czułości. Wraz z odejściem członka stada zwierzę traci pewność siebie i poczucie przynależności do grupy. Niektóre psy mogą się błąkać wokół domu, próbując zrozumieć, dlaczego wciąż czują zapach zmarłych, ale nie mogą ich nigdzie znaleźć.

Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób możesz sprawić, by twojemu psu łatwiej było pogodzić się ze stratą:

Psy obchodzą żałobę. Zaobserwujesz zapewne u swojego psa oznaki żalu, na przykład utratę apetytu czy ospałość. To coś zupełnie normalnego.

Psy znają zapach śmierci. Jeżeli to możliwe, pozwól psu powąchać coś, co miało kontakt z ciałem zmarłego, aby zwierzę mogło się z nim pożegnać.

Trzymaj się ustalonego planu dnia. Nie popadaj nagle w bezczynność. To właśnie teraz pies najbardziej potrzebuje długich spacerów. Spróbuj zmodyfikować pokonywaną przez was codziennie trasę, aby zmienić stan umysłu zwierzęcia, albo pójdź z nim w jakieś nowe miejsce. Nie użalaj się nad psem, ale w możliwie największym stopniu staraj się trzymać ustalonego porządku.  Nie przestawaj być dla niego silnym przywódcą.

Życie toczy się dalej. Tak szybko, jak to tylko możliwe, zapewnij psu nowe wyzwania, nowe otoczenie i nowe przygody, aby zrozumiał, że życie toczy się dalej.

ŹRÓDŁO: JAK USZCZĘŚLIWIĆ PSA, CESAR MILLAN

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *