Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak zmiana czasu na zimowy wpływa na Twojego psa?

zmiana czasu piesNie tak dawno temu cofnęliśmy zegarki o godzinę, ciesząc się najdłuższym weekendem roku. Co to tak naprawdę oznacza, oprócz tego, że powoduje w naszym życie niemałe zamieszanie?

Dla większości osób zmiana czasu sprowadza się zwykle do dodatkowej godziny snu. Ale jak to wpływa na psy? Przecież one nie przestawiają swoich zegarków, prawda? Zresztą, co tu mówić o przestawianiu – one nawet nie potrafią sprawdzić, która jest godzina, chyba że mają niespotykany talent i są naprawdę zdolnymi czworonogami. W przeciwieństwie do ludzi psy nie zastanawia się nad tym, dlaczego rytuał zmiany czasu dokonywany jest rokrocznie. One po prostu czują, że coś w ich psiej egzystencji uległo drobnej zmianie. Wyjątkiem są, oczywiście, psy żyjące na Hawajach lub w Arizonie – stanach, w których zmiana czasu po prostu nie istnieje.

Ta jedna godzina ma istotny wpływ na psychikę zwierzęcia. Jak wiadomo, psy to istoty działające pod wpływem zegara biologicznego, który objawia się określonymi wzorcami spania i jedzenia i jest determinowany naturalnym światłem słonecznym.

A zatem, jeśli wyprowadzasz swego pupila na spacer codziennie o 7 rano, nie zdziw się, jeśli w niedzielę rano będzie warował przy Twoim łóżku już od 6. Podobnie sytuacja wygląda z karmieniem. Jeśli zwykle podajesz psu karmę o tej samej godzinie, czworonóg może się zdziwić, jeśli o konkretnej porze dnia zobaczy pustą miseczkę. Może użyte przeze mnie słowo: zdziwić jest tu niezbyt trafne, bardziej pasowałaby: zaniepokoi się.

Na psa niekorzystnie wpłynąć mogą również inne sytuacje. Przykładowo: wracasz z pracy i jest już ciemno za oknami, a pupil zdążył się już przyzwyczaić, że gdy wracasz, słońce jeszcze świeci. Oczywiście nie jesteś w stanie nic w tej sytuacji zrobić, chyba że masz wyrozumiałego szefa, który pozwoli Ci wychodzić z pracy wcześniej.

Z pewnością jednak możesz pomóc psu dostosować się do zaistniałych zmian, powoli i łagodnie zmieniając schemat wychodzenia na spacer i karmienia, zabawy itp., aż do momentu, w którym uznasz, że pies już się przyzwyczaił.

Skutki nagłej zmiany czasu na zimowy mogą się utrzymywać od kilku dni nawet do kilku tygodni. Nie martw się jednak – wszystko będzie dobrze. Musisz tylko poświęcić swemu czworonożnemu przyjacielowi nieco więcej czasu i uwagi niż zazwyczaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *