Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak postąpić gdy znajdziesz pieska?

Jeśli twój pies kiedyś zaginął, wiesz jaka to ulga, gdy w końcu otrzymasz informację od człowieka, który go odnalazł i skorzystał z numeru telefonu podanego na obroży, lub gdy znajdziesz  zgubę w lokalnym schronisku dla zwierząt. Krytyczne znaczenie w wielu przypadkach odzyskania zaginionego zwierzątka, mają Dobrzy Samarytanie, którzy przygarniają psa, albo zabierają go w bezpieczne miejsce.

W przypadku znalezienia błąkającego się psa (wiedząc jak bardzo wdzięczny będzie dla nas jego właściciel), chcemy wykonać naszą część jak najlepiej. Oto kilka rad co powinieneś robić, jeśli chcesz skutecznie pomóc.

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Istnieją dwie rzeczy, o których zawsze należy pamiętać, jeśli pojawi się bezpański pies: bezpieczeństwo twoje,  psa, oraz bezpieczeństwo innych. Gdy widzisz psa w tarapatach – na przykład biegającego po ruchliwej ulicy, łatwo jest wpaść w panikę i wówczas najlepsze intencje mogą pogorszyć sytuację.  Jeśli prowadzisz samochód, reaguj tak spokojnie, jak to tylko możliwe. Nagłe hamowanie może spowodować kolizję, lub przestraszyć psa, który uciekając wbiegnie pod koła nadjeżdżającego pojazdu. O ile nie masz możliwości, by spokojnie zatrzymać się blisko zwierzęcia, zapamiętaj gdzie widziałeś psa i wróć później, albo zatrzymaj się gdzieś na poboczu i powiadom odpowiedni służby. Postaraj się podać tak wiele szczegółów, ile tylko zdołasz.

Niebezpieczeństwo może stanowić również stan zwierzęcia. Pies może być przerażony, ranny, a nawet wściekły. Jeśli zwierzę wydaje się stanowić zagrożenie pogryzienia ciebie lub innych, nie zbliżaj się, ale zapamiętaj jego lokalizację i skontaktuj się ze schroniskiem dla zwierząt lub policją. Gdy to możliwe, obserwuj psa dopóki nie nadejdzie fachowa pomoc – dzięki temu będziesz mógł ich naprowadzić, jeśli pies nieco się oddali.

Przygarnąłeś psa. I co teraz?

Jeśli zwierzę jest przyjazne i czujesz, że można bezpiecznie zabrać je ze sobą, spróbuj zwabić psa do samochodu. W tym momencie możesz zadecydować, czy zabierzesz psa do najbliższego schroniska dla zwierząt, czy może do twojego domu. Jeśli zdecydujesz się zabrać pieska do domu, zalecamy udać się najpierw do schroniska lub lecznicy weterynaryjnej. Jeśli akurat pies nie ma obroży z adresówką, być może ma pod skórą mikroczip, ale ty sam nie zdołasz odczytać z niego informacji o właścicielu. Przy okazji w schronisku możesz też dowiedzieć się, czy ktoś zgłosił zaginięcie twojej „znajdy”. Pracownicy schroniska mogą też zrobić psu zdjęcie, lub sporządzić rysopis zwierzątka i wziąć od ciebie numer kontaktowy, w razie gdyby ktoś zgłosił zaginięcie.

Nie zakładaj, że pies jest porzucony i niechciany, tylko dlatego że samotnie przechadzał się uliczkami. Wielu właścicieli psów może zaświadczyć, że nawet najukochańszy pupil z tego  czy z innego powodu może uciec. Czasem dzieje się tak, kiedy mają miejsce klęski żywiołowe, nagłe zjawiska pogodowe (intensywna burza), czy hucznie obchodzone święta (sylwestrowe fajerwerki bardzo sprzyjają strachowi i dezorientacji zwierząt…).

Sam chciałbyś, aby ktoś kto znajdzie twojego psa, zrobił wszystko aby ciebie odnaleźć. Nawet jeśli ten samotny piesek, którego przygarnąłeś, bardzo ci się podoba i mocno go polubisz, pamiętaj że może jest ktoś, kto bardzo za nim tęskni…

Specjalne kroki

Kiedy zaginiony piesek znajdzie się pod twoją opieką, próbując odnaleźć jego właściciela możesz wykorzystać wskazówki opisane w artykule „SOS: co robić, jeśli pies zaginie”. Możesz rozwiesić ulotki, publikować ogłoszenia w internecie – wszystko, co przyjdzie ci do głowy, by poinformować rodzinę psa, że ich kochany pupil jest zdrowy, bezpieczny i czeka by wrócić do domu. Ponownie pomyśl o tym,  co chciałbyś aby ktoś zrobił, gdyby odnalazł TWOJEGO psa.

Możesz również zabrać zwierzę do weterynarza, by sprawdzić jego stan zdrowia. Pamiętaj jednak, że sam będziesz musiał pokryć koszty – warto sprawdzić, czy w okolicy są kliniki oferujące bezpłatne lub obniżone ceny, dla tymczasowych opiekunów bezpańskich zwierząt. O ile zamierzasz trzymać psa w domu, to jednak sprawdzenie go pod kątem chorób lub pasożytów jest ważne, gdyż mogą one rozprzestrzenić się na inne zwierzątka w Twoim domu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *