Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Obsesja ogonowa

pobrane (4)Na pewno nie raz widziałeś psa, który z zaangażowaniem kręcił się w kółko, próbując dopaść swój własny ogon. Ta niewinna zabawa może jednak świadczyć o jakimś behawarioralnym problemie. Jeśli zauważyłeś, że twój pies często goni własny ogon, powinieneś baczniej obserwować jego zachowanie i spróbować znaleźć źródło problemu.

W jakich sytuacjach pies bawi się w pogoń za ogonem? Czy robi to na spacerze, w sytuacji zagrożenia, z powodu nagłego hałasu, wizyty znajomych? Najczęściej psy uganiają się za swoim ogonem po prostu z nudów – muszą jakoś spożytkować nagromadzoną energię i zaspokoić potrzebę zabawy. Czasami jednak zdarza się, że pies zaczyna się tak zachowywać w sytuacjach stresujących lub wywołujących niepokój czy też nagłą radość. Innymi słowy – twój pies odreagowuje w ten sposób odczuwane emocje.

ogonCo zrobić, żeby pomóc psu radzić sobie z emocjami w inny sposób? Zastosuj korekcję przy użyciu postawy spokojnie asertywnej. W przypadku gonienia za własnym ogonem bardzo ważny jest czas twojej reakcji – masz tylko kilka sekund, by zwrócić uwagę psa na siebie, odciągnąć od ogona i przekierować go na inne zachowanie. Zaproponuj mu zabawkę do rzucia lub inną aktywność wymagająca jego zaangażownaia i skupienia. Zachowuj postawę spokojnie asertywną, tak by pies czuł się bezpiecznie w twojej obecności i nie musiał odreagowywać stresu poprzez gryzienie ogona.

Dlaczego tak ważne jest korygowanie tego nawyku? Gryzienie własnego ogona jest po prostu formą nerwicy natręctw, która dopadła twojego pupila – oznacza to, że pies jest niestabilny emocjonalnie, a przez to nieszczęśliwy. Zadbaj więc o to, by przywrócić mu równowagę i spokój.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *