Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Co zrobić, żeby psy nie kopały?

Wiadomo, że kopanie może przeszkadzać wielu właścicielom psów, lecz jednocześnie dla niektórych zwierząt jest to czynność, która pomaga im zachować równowagę, stanowi pewien rodzaj ćwiczeń i rozrywki. W przypadku psa kopanie może oznaczać, że jest po prostu znudzony i nie ma nic innego do roboty. Dzieje się tak szczególnie często u ras, które mają tę czynność wpisaną w genach. Gdy coś leży w naturze psa, taka czynność jest instynktownie bliska zwierzęciu i staję się sposobem na pozbywanie się nadmiernej energii.

Zabieramy swoje dzieci na place zabaw i pozwalamy im bawić się w piaskownicy, ponieważ kopanie leży także w naszej naturze. Dziś nie korzystamy z tej umiejętności za często, lecz w głębi, genetycznie, wciąż pragniemy kopać. Wyznaczyliśmy więc specjalne miejsce, w którym pozwalamy robić to naszym dzieciom. To może być rozwiązanie dla ciebie – wyznacz konkretne miejsce w swoim ogródku, w którym twoje psy będą mogły kopać. Jeśli takie wyjście ci nie odpowiada, musisz znaleźć sposób na pozbawienie psa energii, którą zużywa, kopiąc. Ćwiczenia to zawsze najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy pozbawić jakiegokolwiek psa skumulowanej przez niego energii. Bieganie z psem, pływanie z psem, wędrówka z psem – istnieje tyle możliwości!

Moje pytanie brzmi zatem: czy znasz poziom energii swoich psów i czy stawiasz przed nimi odpowiednie wyzwania fizyczne, tak by nie odczuwały potrzeby kopania, szczekania, skakania czy gryzienia? Czy ćwiczą, i jak długo? Jeśli czas trwania ćwiczeń nie jest wystarczający, zalecałbym zwiększenie ich intensywności. Jeśli brakuje ci czasu, wtedy zaproponowałbym założenie psom plecaków. Pomoże to, gdyż zamieni 30 minut faktycznych ćwiczeń w godzinę wysiłku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *