Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Dlaczego psy trafiają do schronisk?

problemy z psemSchroniska na całym świecie są przepełnione czworonożnymi mieszkańcami, czekającymi na nowy dom i kilka nowych osób do kochania. Skąd się biorą te wszystkie psy? Do schronisk trafiają te bezpańskie, błąkające się po ulicach lub pochodzące z pseudohodowli, ale coraz częściej pojawiają się też i takie, które niemal z dnia na dzień znalazły się w schronisku, bo nie spełniały oczekiwań właściciela, który po prostu z nich zrezygnował. To, że pies znalazł się w schronisku, to nie jest jego wina – zdecydowana większość problemów psa  wynika bowiem z niewłaściwego obchodzenia się z nim przez jego opiekuna.

Dlaczego ludzie pozbywają się psów? Poznajcie 5 najczęstszych przyczyn.

  1. Pies sprawia problemy. To zaskakujące, jak wiele spośród decydujących się na psa osób nie zdaje sobie sprawy, ile wysiłku i energii będą musiały włożyć w trening czworonoga. Psy potrzebują kogoś, kto ustali im zasady, granice i reguły, kto spędzi z nimi czas, ucząc właściwego zachowania. Ludzie zawodzą na całej linii, sprowadzając do domu psa i pozostawiając rzeczy własnemu biegowi, dając psu pełną swobodę i nie stawiając przed nim żadnych wymagań. Nic więc dziwnego, że pies „sprawia problemy” i „nie przestrzega zasad” – skoro nikt go tego nie nauczył. Takie „nieposłuszne” czworonogi najczęściej lądują w schroniskach.
  1. Zmiany w życiu. Opiekunowie tracą pracę, rozwodzą się, rodzi im się kolejne dziecko lub pojawiają się problemy zdrowotne, więc muszą oddać psa, ponieważ nie mogą się nim właściwie zaopiekować.
  1. Zbyt mało czasu. Jedną z głównych przyczyn oddawania psów jest fakt, że ich właściciele mają coraz mniej czasu, przedkładając inne rzeczy ponad opiekę nad zwierzęciem. Dzieciom, które solennie obiecywały dbać o psa, zaczyna się on po jakimś czasie nudzić, obowiązki zaczynają im ciążyć i to rodzice zmuszeni są zajmować się czworonogiem.
  1. Pies ma problemy zdrowotne. Stare psy, psy po różnego rodzaju wypadkach lub chore wymagają więcej opieki, większego nakładu finansowego, więcej poświęcanego czasu – dlatego niektórzy decydują się na „pozbycie się” ciężaru.
  1. Zbyt wiele zwierząt w domu. Nadmiar również nie jest wskazany. Nie sztuką jest adoptować/przygarnąć/mieć w domu dużą liczbę zwierząt, które zaczną się rozmnażać w sposób niekontrolowany, walczyć między sobą i trudno będzie nad nimi zapanować. W ten sposób – zamiast pomóc, przyczyniamy się do powiększania skali problemu.

Powyższa lista nie wyczerpuje tematu. Istnieje jeszcze wiele przyczyn (mniej lub bardziej wytłumaczalnych), dla których ludzie decydują się na oddanie psa do schroniska. Warto przy każdej nadarzającej się okazji powtarzać: pies to nie zabawka, to żywa istota, która czuje. Zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się wkroczyć w jego życie – to od ciebie będzie zależał jego los.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *