Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Australijskie labradoodle już w Polsce!

bristol dog#2 par lomokevNa Śląsku powstała pierwsza w Polsce hodowla australijskich labradoodli Włochata Pasja (nazwę łatwo zrozumieć oglądając zdjęcia…). Na świecie ta nieuznana przez FCI rasa robi furorę. Labradoodle to jednak nie tylko kudłate maskotki, ale psy stworzone z myślą o alergikach i osobach niepełnosprawnych.

– Nasz labradoodle (pierwszy miot już wiosną – przyp. red). trafi do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  i będzie pracował z upośledzonymi dziećmi jako ich terapeuta. Planujemy przekazywać jednego australijskiego labradoodla rocznie wybranej fundacji – talizmany deklaruje Edyta Gajewska, założycielka hodowli.

Australijski labradoodle wywodzi się z labradorów i pudli, ale w jego żyłach płynie też krew irlandzkiego spaniela wodnego, amerykańskiego i angielskiego cocker spaniela, soft coated wheaten retrievera. Nie jest to zwykła krzyżówka. Psy te rasy przez ostatnie 20 lat były tworzone w Australii przez dwa centra badawcze – Rutland Manor i Tegan Park. Efektem krzyżówek jest niezwykle łagodny, spokojny pies, chętnie uczący się i pracujący z niepełnosprawnymi. To również zwierzak w 99 proc. przypadków nie wywołujący reakcji alergicznych.

– Zanim sprowadziłam psa do Polski, spędziłam kilka tygodni w Australii w hodowli Rutland Manor należącej do Beverly Manners. Uczyłam się tam zarówno o cechach tej rasy, jej wychowaniu, diecie, pielęgnacji, jak również o prowadzeniu samej hodowli. Chcąc prowadzić własną, musiałam podpisać specjalny kodeks etyczny – wspomina Gajewska.

Skąd takie obostrzenia? – Głównie z powodu chęci wykluczenia z grona hodowców osób, które próbują na własną rękę krzyżować pudle z labradorami. Psy powstałe w ten sposób różnią się znacznie od wypracowanego przez ostatnie lata wzorca rasy. Ciężko jest również przewidzieć, czy będą przyjazne alergikom czy nie. Samodzielne krzyżowanie pudla z labradorem to loteria – mówi Gajewska.

Australijskie labradoodle mogą być mieć umaszczenie karmelowe, czarne, kawowe lub w kolorze kawy z mlekiem.

Tomasz Jastrzębowski


Źródło: http://www.psy.pl/aktualnosci-psy/art5878,australijskie-labradoodle-juz-w-polsce.html

Jedna odpowiedź do “Australijskie labradoodle już w Polsce!”
  1. wredny_trol 29 kwietnia 2010

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *