Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Wprowadzanie szczeniaka do stada

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać w przypadku istniejącego już stada, jest fakt, że stado wcale nie „nienawidzi”. Może widziałeś odcinek programu „Zaklinacz psów” z Oprah Winfrey, w którym pokazywałem jej, jak przedstawić nowe szczenięta bardzo agresywnej w stosunku do innych psów suczce Sophie? To dobry przykład, na którym możesz się wzorować. W stadzie zawsze jest miejsce na rozwój i zmiany.

W naturze starszych psów nie leży wychowywanie szczeniąt. Podobnie jak my, chcą odchować swoje dzieci, dopóki mają energię, żeby za nimi nadążyć. Nie jest tak, że szczenięta wydają się im nieznośne – po prostu znajdują się w innym stanie umysłu – szczenięctwo przeciw starszeństwu. Aby móc przebywać wśród starszych psów, szczeniak powinien posiadać nabyte wcześniej umiejętności społeczne i pozbyć się nadmiaru energii. Wtedy zostanie zaakceptowany przez grupę. Pomyśl o dzieciach wychowywanych przez starszych rodziców czy o dzieciach odwiedzających dziadków. Potrafią wysiedzieć na kolanach babci i nie odzywać się, dopóki ta nie skończy czytać im książki.

Najlepsze, co możemy zrobić dla wspólnej egzystencji dziadków i dzieci, jest zmęczenie dzieci. Aby zapobiec nieprzyjemnym doświadczeniom, postaraj się zacząć od jednego członka stada, najmłodszego stanem umysłu. Poprowadzi szczenięta i otoczy je opieką, może je także przygotować. W końcu włączy się instynkt rodzicielski, który sprawi, że pies poczuje: „To moje szczenię”.

Ciągły nadzór jest absolutnie konieczny, a kiedy nie możesz być w pobliżu i kontrolować sytuacji, spraw, by szczeniak się zmęczył, zanim wsadzisz go do kojca. Będzie bardziej skłonny do odpoczynku. Trzymanie szczeniaka w kojcu do chwili, kiedy będzie odpowiednio duży, to zdecydowanie zły pomysł. Kojec nie pomaga rozwijać umiejętności społecznych, a to dzięki nim szczeniak zostanie częścią stada. Oczywiście zawsze konsultuj się z zawodowym treserem, a jeśli instynkt podpowiada ci, że coś stwarza zagrożenie dla szczeniaka, przestań to robić. Zawsze słuchaj swojego instynktu.

Jedna odpowiedź do “Wprowadzanie szczeniaka do stada”
  1. mela 11 stycznia 2012

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *