Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Dziewięć świątecznych rad Cesara Millana

Święta są zabawą dla wszystkich psów, jednak wizyty gości mogą wywołać w nich nadmierne pobudzenie, świąteczne dekoracje nie zawsze są bezpieczne, a nadmierna ilość przysmaków czasem powoduje problemy z trawieniem.

Oto dziewięć porad Cesara, aby świąteczny czas upłynął w spokoju i nie zaszkodził ani nam, ani naszemu ulubieńcowi.

1. Wyprowadź psa na spacer przed przybyciem gości.

Pamiętaj, że świąteczne wizyty nie są takie same jak inne. Mogą powodować podniesienie poziomu energii u psa, ponieważ bywa, że ludzi którzy nas odwiedzają, nie widzieliśmy już jakiś czas, a ponadto pies ma tendencję denerwować się, jeśli przyprowadzą inne zwierzęta. Bardzo prawdopodobne jest, że Twój pies będzie się dużo lepiej zachowywał, jeśli wcześniej zabierzesz go na długi spacer. W przypadku, gdy goście nie są właścicielami psów, w towarzystwie Twojego pupila, mogą być nerwowi, czuć się zagrożeni i niepewni – zmęczony pies leżący na swoim posłaniu, z pewnością nie wywoła w nich niepokoju.

 2. Nie zapominaj o zasadach, regułach i ustalonych granicach tylko dlatego ze są święta!

Pachnące świąteczne potrawy, słodycze, cukierki smakołyki – w tym okresie istnieje wiele pokus dla Twojego psa. Trzeba przypomnieć mu, że zasady, granice i ograniczenia są takie same jak na co dzień.

Wykorzystaj święta jako doskonałą szansę na wzmocnienia u psa dobrych zachowań, zamiast intensyfikacji złych. Jest to również okazja, abyś mógł popracować nad swoimi zdolnościami bycia przywódcą stada.

 3. Chroń psa przed przeziębieniem.

Wiele ras nie jest przystosowanych do wytrzymywania niskich temperatur. W sklepach zoologicznych znajdziesz mnóstwo sposobów, by pomóc psu poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi. Możesz kupić buciki i inne sprzęty stworzone specjalnie na zimę. Istnieją również woski do łap, które chronią przed zimnem i zapewniają lepszą przyczepność na śliskich powierzchniach, śniegu lub lodzie.

 4. Pozwól swojemu psu sprawdzić pogodę.

Psy nie oglądają prognozy pogody w telewizji, więc nie wiedzą dlaczego odmawiasz dłuższego spaceru. Pozwól swojemu psu wyjść na zewnątrz i poczuć, że jest zbyt zimno lub śnieżnie, by iść na dłuższy spacer. Pies instynktownie zrozumie dlaczego lepiej wrócić do domu, gdzie jest ciepło i bezpiecznie. Ale należy uważać, by nie robić tego zbyt często – psy mogą nauczyć się wykorzystywać otwieranie drzwi do manipulowania i kontrolowania Cię. Niektórym psom w zimie wyrasta gęstsze futro oraz odkłada się warstwa tłuszczu  jako naturalna ochrona, więc mogą nie odczuwać chłodu tak bardzo, jak my ludzie. To może być zaletą, jeśli w chłodne dni chcesz nadal zabierać psa na spacery. Należy jednak pamiętać, że wiele ras krótkowłosych nie ma naturalnej odporności na zimno.

5. Bądź ostrożny przy kominku.

Zwierzęta instynktownie wiedzą, że należy trzymać się z dala od ognia. Jednak w trakcie świąt wielu właścicieli może chcieć założyć swoim psom ubranka. Jeśli pies będzie przebywał w pobliżu kominka, nigdy nie należy używać produktów, które mogą zawierać alkohol (takich jak lakier do włosów), tasiemek lub farb. Zawsze zachowaj szczególną ostrożność, gdy ubierasz zwierzę, na czas kiedy może być ono narażone na kontakt z ogniem. Odstający kawałek materiału może szybko spowodować, że całe ubranko zajmie się ogniem. Bramka ochronna przy palenisku kominka, jest dobrym sposobem, by przebrany pupil był bezpieczny. Ponadto, nigdy nie zostawiaj zwierząt samych w pokoju, jeśli pali się tam świeca. Zgodnie z ogólnymi środkami ostrożności, przed świętami przetestuj czujniki dymu, wyczyść je i wyposaż w nowe baterie.

6. Bądź świadomy, że niektóre świąteczne przedmioty mogą być dla psa niebezpieczne.

Poinsecja (Gwiazda Betlejemska) jest rośliną powodującą u psów wymioty, czekolada może powodować zatrucie, a ozdoby choinkowe wysłały wiele psów na pogotowie, ponieważ ich połknięcie z łatwością powoduje pocięcie jelit. Papierowe ozdoby generalnie są bezpieczniejsze. Plastikowe, metalowe i na bazie metalu nie powinny być używane.

7. Chroń prezenty i dekoracje.

Pamiętaj, że pies wyczuje, jeśli podarunek zawiera coś jadalnego, nawet jeśli Ty tego nie wyczujesz. Zapytaj gości z wyprzedzeniem czy w paczuszkach  jest żywność a jeśli tak, trzymaj je poza zasięgiem psa. Delikatne ozdoby umieść wysoko na czubku choinki. Ludzie często używają specjalnych zagród, by pies nie mógł zbliżyć się do choinki. Aby ogrodzenie wyglądało ciekawie, udekoruj je przy pomocy wstążek. A przede wszystkim, określ zasady i granice!

8. Nie polecam dawania szczeniaka jako gwiazdkowego prezentu!

Najczęściej dawania szczeniaka z emocjonalnych pobudek okazuje się złym pomysłem. Miłość nigdy nie jest problemem. Kto nie kocha szczeniaka? Ale większość ludzi nie wie, jak zachować szczeniaka w zrównoważonym stanie umysłu, a piesek będzie musiał ponieść konsekwencje od pierwszego dnia. W szczególności, jeśli ktoś nie wie, że otrzyma małego psa, będzie w nieprawidłowym stanie umysłu w momencie otrzymania go. Gorąco polecam powstrzymać emocje przez tydzień lub co najmniej do końca dnia, do chwili kiedy szczeniak będzie na swoim posłaniu, wyciszony i gotowy do snu. To jest praktycznie niemożliwe do zrobienia, jeśli otrzymasz pieska jako niespodziankę!

Jestem głęboko przekonany, że ludzie muszą mieć podstawową wiedzę na temat zaangażowania i odpowiedzialności wynikającej z bycia właścicielem psa oraz tego, jak być przywódcą stada, nawet jeśli  to tylko mały szczeniak. Piękną stroną wychowywania psa od szczenięcia, jest to, że jeśli wiesz co robić, zapobiegniesz wielu problemom. Ale jeśli nie wiesz, będziesz stwarzać problemy. Musisz przyjąć taką samą filozofię, jak w przypadku adopcji dziecka. Nie można po prostu oddać dziecka! Cała rodzina musi się zaangażować. Wszyscy muszą rozumieć odpowiedzialność jaką na siebie biorą.

9. Żyj tą chwilą! Bądź szczęśliwy! Śmiej się! Świętuj!

Chcesz zrobić coś dla swojego psa na święta? Bądź zrównoważony. Nie denerwuj się. Nie troszcz. Nie bądź spięty. Nie myśl o wszystkim, co sprawia że jesteś smutny, przygnębiony albo zły. Naprawdę żyj chwilą! Wierz lub nie, jest to jeden z największych darów jaki możemy dać naszemu psu – i sami sobie. Każdy, bogaty czy biedny, może praktykować tę prostą czynność. Ma to większe znaczenie niż jakikolwiek prezent, który można kupić.

Bądź „tu i teraz”, ze swoim psem tuż obok Ciebie i rodziną wokół. Pies bardzo na tym skorzysta, zwłaszcza, jeśli dni takie jak ten, zdarzają się rzadko. Ten szczególny dzień będzie się utrzymywał w jego pamięci i miejmy nadzieję, że uda Ci się nauczyć bycia w takim stanie częściej, nie tylko w trakcie świąt.

Jedna odpowiedź do “Dziewięć świątecznych rad Cesara Millana”
  1. maja 28 listopada 2011

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *