Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak przetrwać upały? Rady dla właścicieli – ulga dla psów!

Kiedy lato w końcu do nas przyjdzie, zazwyczaj nie traktuje nas łagodnie. Jesteśmy skazani na rekordowe temperatury przez cały dzień. Gdy człowiek ledwo sobie radzi z taką pogodą, to co ma zrobić pies? W takie dni zwracajmy szczególną uwagę na nasze czworonogi i pamiętajmy o tym, by zapewnić im ochłodę. Oto 10 rad na letnie upały przygotowanych przez samego Cesara.

1. Ćwicz z psem wcześnie rano lub późnym wieczorem.
Ponieważ są to chłodniejsze części dnia, spacer w tym czasie będzie bardziej komfortowy zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. Chociaż jestem zwolennikiem intensywnych ćwiczeń, w trakcie letnich upałów zrezygnowałbym z nich.

2. Skorzystaj z obuwia dla psa.
Można je znaleźć w sklepach zoologicznych lub w sklepach internetowych. Jeśli nie możesz wychodzić z psem na spacer wcześnie rano lub późno wieczorem – obuwie będzie idealnym sposobem na ochronę czworonoga. Ciepło emanuje z ziemi zwłaszcza z takich powierzcni jak asfalt i beton, a psy pochłaniają (i wydzielają) ciepło przez łapy. Podobnie jak buty chronią psa zimą, tak samo latem izolują od ciepła.

3.Uważaj na objawy odwodnienia.
Psy się nie pocą, więc chłodzą się dysząc. Przegrzany pies będzie ślinić się nadmiernie, będzie ospały, będzie miała przekrwione oczy. Jeśli podciągniesz jego skórę, trochę dłużej niż zwykle potrwa to, nim opadnie ona na swoje miejsce.

4. Nawadniaj psa!
Różne psy mają odmienne potrzeby, gdy walczą z ciepłem. Należy pamiętać, że ciemna sierść absorbuje więcej ciepła niż jasna. Ponadto psy z nadwagą są narażone na szybsze odwodnienie się. Gdy idziesz z psem na spacer, zawsze miej butelkę wody dla niego. Najlepiej, żeby pies niósł ją za Ciebie w plecaku lub w specjalnej kamizelce. Wtedy zimna woda w butelkach, będzie chłodziła psa, a ten dodatkowo będzie miał poczucie celu.

5. Znajdź innowacyjne sposoby na ochłodzenie psa.
Nie masz klimatyzacji? Nie ma problemu! Znajdź miejsce w cieniu i rozstaw tam basenik dla dzieci, w którym będzie mógł ochłodzić się pies. Połóż mokry ręcznik, aby pies mógł na nim leżeć lub po prostu postaw wentylator a przed nim naczynie z lodem. W naszym Centrum Psychologii Psa używamy zraszaczy, które spryskują psa delikatną wodną mgiełką.

6. Chłodź psa od dołu do góry.
Upewnij się, że zmoczyłeś wodą także łapy i brzuch psa, a nie tylko jego kark i grzbiet. Mokry ręcznik położony na brzuchu psa jest skuteczniejszy, niż gdy położysz go na grzbiecie.

7. Pozwól psu kopać!
Pies może szukać własnych sposobów na poradzenie sobie z upałem. Gdy pies kopie dołki, nie oznacza to, że jest sfrustrowany lub zły; robi to w poszukiwaniu pożywienia, schronienia, miejsca do porodu lub właśnie w celu ochłodzenia. Jeśli to możliwe to znajdź zacieniony obszar, w którym pies będzie mógł kopać bez wyrządzenia szkód.

8.Niech pies sam sprawdzi pogodę.
Psy nie mogą sprawdzić prognozy pogody, więc nie wiedzą, dlaczego nie wychodzą na spacer przez cały dzień. Pozwól zrobić psu krok na zewnątrz i niech sam poczuje, że jest zbyt gorąco, aby iść na długi spacer. Pies instynktownie zrozumie, że spacer musi ulec skróceniu lub nawet, że należy wrócić do domu, gdzie jest bezpieczniej.

9. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie.
W samochodzie jest o wiele cieplej niż na otwartej przestrzeni, nawet jeśli jest zaparkowany w cieniu. Pies będąc zamknięty w samochodzie, może nadmiernie się denerwować ze względu na przechodniów, może ulec panice z powodu klaustrofobii, co zwiększa prawdopodobieństwo odwodnienia. Gdy wybierasz się z psem w dłuższą drogę, upewnij się że masz odpowiednią ilości wody i sprawną klimatyzację.

10.Niech upały będą pretekstem do częstszych kąpieli!
Najlepszą aktywnością, którą możesz zapewnić psu w lecie i podczas upałów jest pływanie. Zamiast spaceru, zabierz psa w miejsce gdzie będzie mógł popływać.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *