Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jeśli naprawdę chcesz podarować komuś psa

Dog-as-PresentWięź między człowiekiem a psem to piękna rzecz, a obserwowanie, jak to połączenie powstaje, może dawać równie dużo satysfakcji, co wypracowywanie go. Nic więc dziwnego w tym, że często postanawiamy obdarować kogoś psem. Osoba, która daje komuś psa w prezencie, staje się jednym z pierwszych świadków narodzin tego uczucia.

Warto jednak spojrzeć na ten rozczulający moment, kiedy bliskiej osobie wręczamy futrzasty podarek z innej perspektywy. Ekscytacja towarzysząca świętom, urodzinom czy innym ważnym okazjom stwarza szaloną, radosną, ale i chaotyczną atmosferę, co może niekorzystanie wpłynąć na  nawiązanie nowej relacji i utrudnić bezstresowe wprowadzenie zwierzęcia do nowego otoczenia.

Przeraźliwe krzyki i wybuchy entuzjazmu dodatkowo rozpraszają szczeniaka. Pierwsze, tak ważne, momenty powinny mieć miejsce w spokojnej atmosferze – aby pies łatwiej mógł się przyzwyczaić do nowej hierarchii rodziny. Z wszelkimi przejawami uczuć powinniśmy wstrzymać się do momentu, w którym szczeniak się uspokoi i będzie gotowy do snu. Czasami zaleca się powstrzymywanie nadmiernego okazywania psu uczuć przez pierwszych kilka dni.

Jeśli już zdecydujemy się na podarowanie komuś psa, należy upewnić się, że jego energia jest właściwa dla obdarowywanego, jak również dla całej jego rodziny. Dlatego też warto zaangażować samego odbiorcę w proces wybierania czworonoga. Ominie nas wtedy widok zaskoczenia na twarzy osoby, która prezent ma otrzymać, ale będziemy mieć świadomość, że podarunek będzie w pełni trafiony i po pewnym czasie pies nie trafi do schroniska. Czasem przemyślany, wybrany wspólnie prezent może dać więcej radości niż spontaniczna niespodzianka, która bardzo szybko traci urok nowości i staje się uciążliwym balastem.

imagesPamiętaj! Pies może być wspaniałym prezentem, ale w przeciwieństwie do zabawki, swetra czy innego przedmiotu, nie może być tak łatwo zwrócony czy tez wymieniony, jeśli okaże się, że podarunek był nietrafiony. Nowy właściciel musi być gotowy na zaangażowanie na całe życie czworonoga i świadomy obowiązków związanych w posiadaniem psa. Istnieje wiele czynników, które musimy uwzględnić, zanim zdecydujemy się sprezentować komuś psa (np. czy rodzinę stać będzie na opiekę weterynaryjną i utrzymanie psa, czy mają czas na regularne spacery, czy pies nie będzie przebywał sam w domu przez większość dnia, czy w domu jest wystarczająca ilość miejsca dla nowego mieszkańca?).

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *