Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Letnie zagrożenia

dog jumping in poolLato to niesamowita pora roku dla właścicieli psów. To czas, gdy w końcu możemy oddać się przedniej zabawie ze swoim pupilem: popływać z nim w cieplutkiej wodzie, pobiegać po aksamitnej łące czy po prostu pospacerować wśród szumiących pól i szemrzących strumyków.

W tych letnich przyjemnościach kryje się jednak wiele zdrowotnych zagrożeń dla naszego milusińskiego:

1. Udar słoneczny

Udar słoneczny następuje, gdy temperatura ciała psa wzrasta do bardzo niebezpiecznego poziomu. Najczęściej są na niego narażone zwierzęta pozostawione na długi okres w samochodzie lub te, które biegają po podwórku w momencie najbardziej szkodliwego promieniowania słonecznego. Tak więc nigdy nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie – i pamiętaj, że nie pomoże tu nawet uchylona szyba! Pies zawsze musi mieć dostęp do zacienionych miejsc.

2. Oparzenie słoneczne.

Psy, szczególnie te o jasnej i cienkiej sierści, są ̶ podobnie jak ludzie ̶ narażone na oparzenia słoneczne. Oparzenia takie powodują ból, swędzenie, pieczenie i inne problemy. Aby im zapobiec, smaruj psa wodoodpornym kremem przeciwsłonecznym przeznaczonym dla niemowląt lub zwierząt. Nie zapomnij tylko zakryć newralgicznych części ciała swego pupila: uszu, nosa, ust i pleców.

3. Oparzone poduszeczki stóp

Chodnik, nawierzchnia ulicy, piasek, a także inne powierzchnie mogą powodować oparzenia poduszeczek stóp. W związku z tym psa wyprowadzaj rano i wieczorem, gdy słońce nie zdąży jeszcze nagrzać nawierzchni, po których będziesz spacerować ze swym pupilem. Pamiętaj także, aby sprawdzić stopień nagrzania chodnika czy ulicy, przykładając do danej nawierzchni dłoń i nie odrywając jej przez 30 sekund. Jeśli poczujesz dyskomfort, to znaczy, że poparzy się także twój pies.

4. Odwodnienie

Twoim obowiązkiem jest zapewnienie psu nieograniczonego dostępu do świeżej i zimnej wody, zarówno w domu, jak i poza nim. Do spożycia większych ilości wody zachęcimy pupila, dając mu kostki lodu do lizania czy kawałki mrożonego kurczaka lub wołowiny.

pobrane5. Ogniska i grille

Pies może próbować wybierać żarzące się patyczki z ogniska, które trudno mu jest potem wyrwać, ponieważ kiedy będziesz gonić swojego czworonoga, starając się uchronić przed niebezpieczeństwem, on uzna to za formę zabawy. Pamiętaj więc, aby w takich sytuacjach trzymać psa na krótkiej smyczy.

6. Fajerwerki

Niektóre sztuczne ognie przypominają patyki, co sprawia, że pies traktuje je jako zabawki, jednak głośne dźwięki i nagłe rozbłyski światła mogą go zdezorientować i zwyczajnie wystraszyć. Staraj się więc unikać takich sytuacji albo trzymaj swego czworonożnego przyjaciela na krótkiej smyczy.

7. Pasożyty

Lato to okres, w którym w szczytowej formie znajdują się kleszcze, pchły, komary, muchy i inne insekty. Porozmawiaj z weterynarzem o najodpowiedniejszej formie ochrony pupila przed nimi.

8. Substancje chemiczne zawarte w wodzie

Nie jest żadną tajemnicą, że większość psów uwielbia pływać. Pływanie może dać wiele radości zarówno twojej psinie, jak i tobie, a oprócz tego aktywność ta stanowi dobry środek zapobiegający udarowi słonecznemu. Minusem jest jednak chlor, który może podrażniać skórę i żołądek milusińskiego. Po kąpieli w basenie polej psa świeżą wodą. Pilnuj także, by nie pił wody stojącej, zawierającej szkodliwe substancje.

marbanner9. Alergie sezonowe

Latem powszechnie występującymi stanami alergicznymi są uczulenia na pchły, pleśń, kwiaty oraz inne potencjalne alergeny. Alergie powodują między innymi swędzenie, kaszel, katar, uczucie dyskomfortu. Jeśli twój pies ma z tym problem, warto spytać weterynarza o możliwość podania zwierzęciu leków antyhistaminowych.

Podsumowując, lato to wspaniały okres na szalone zabawy ze swoim czworonogiem. Pamiętaj tylko, by nie spuszczać go z oka i zachować szczególną czujność!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *