Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Czy psy może Cię zarazić ebolą?

zarażenie eboląPo tym, jak psa z Teksasu poddano kwarantannie, a innego uśpiono, zaniepokojenie społeczne związane z coraz szybciej rozprzestrzeniającą się ebolą wzrasta w postępie geometrycznym.

Psa należącego do Niny Phan – jednej z teksańskich pielęgniarek zarażonych ebolą – rząd amerykański poddał kwarantannie celem upewnienia się, czy w organizmie zwierzęcia nie bytuje wirus. W ubiegłym tygodniu natomiast hiszpańscy urzędnicy uśpili Excalibura – psa pielęgniarki Teresy Romero, która także zaraziła się ebolą. Te dwa przypadki wzbudziły niemałe zaniepokojenie. Czyżby psy mogły przenosić tę straszliwą chorobę, o której zrobiło się ostatnio bardzo głośno?

Czy psy mogą się zarazić ebolą?

Tak. Po wybuchu epidemii ebolą w Gabonie, w 2002 roku, badacze z amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (ang. CDC) stwierdzili, że wiele zwierząt, które weszły w bezpośredni kontakt z chorobą, zaraziło się nią.

Uważa się, że psy zarażają się wirusem poprzez wygrzebywanie zainfekowanej padliny, ale czynnikiem sprawczym może być także styczność czworonoga z płynami fizjologicznymi zakażonego człowieka.

Co ciekawe jednak, wykazano, że wirus nie ma negatywnego wpływu na psy. Nie pojawiły się u nich objawy choroby, a same zwierzęta nadal cieszyły się doskonałym zdrowiem.

Czy psy mogą zarażać ebolą ludzi?

Teoretycznie tak. Jednak ostatnio eksperci z CDC stwierdzili, że ryzyko jest niewielkie. W raporcie dotyczącym epidemii w Gabonie mimo to czytamy: „Zważywszy na częstotliwość kontaktu ludzi z udomowionymi psami zakażenie psią odmianą wirusa ebola należy uznać za potencjalny czynnik ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa”. Niektórzy sugerują, że psy mogą go przenosić, gryząc lub liżąc człowieka, lub w przypadku gdy człowiek wejdzie w bezpośredni kontakt z moczem lub odchodami zwierzęcia.

Na koniec oddajmy głos profesorowi Davidowi Sandersowi – biologowi z Purdee University, który stwierdził: „Koncepcja, że zwierzęta mogą zarażać ludzi infekcjami wirusowymi, nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Nawet te psy, które są zarażone, ale nie mają objawów konkretnej choroby, mogą ją przenosić na człowieka”.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *