Czy psy może Cię zarazić ebolą?
Po tym, jak psa z Teksasu poddano kwarantannie, a innego uśpiono, zaniepokojenie społeczne związane z coraz szybciej rozprzestrzeniającą się ebolą wzrasta w postępie geometrycznym.
Psa należącego do Niny Phan – jednej z teksańskich pielęgniarek zarażonych ebolą – rząd amerykański poddał kwarantannie celem upewnienia się, czy w organizmie zwierzęcia nie bytuje wirus. W ubiegłym tygodniu natomiast hiszpańscy urzędnicy uśpili Excalibura – psa pielęgniarki Teresy Romero, która także zaraziła się ebolą. Te dwa przypadki wzbudziły niemałe zaniepokojenie. Czyżby psy mogły przenosić tę straszliwą chorobę, o której zrobiło się ostatnio bardzo głośno?
Czy psy mogą się zarazić ebolą?
Tak. Po wybuchu epidemii ebolą w Gabonie, w 2002 roku, badacze z amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (ang. CDC) stwierdzili, że wiele zwierząt, które weszły w bezpośredni kontakt z chorobą, zaraziło się nią.
Uważa się, że psy zarażają się wirusem poprzez wygrzebywanie zainfekowanej padliny, ale czynnikiem sprawczym może być także styczność czworonoga z płynami fizjologicznymi zakażonego człowieka.
Co ciekawe jednak, wykazano, że wirus nie ma negatywnego wpływu na psy. Nie pojawiły się u nich objawy choroby, a same zwierzęta nadal cieszyły się doskonałym zdrowiem.
Czy psy mogą zarażać ebolą ludzi?
Teoretycznie tak. Jednak ostatnio eksperci z CDC stwierdzili, że ryzyko jest niewielkie. W raporcie dotyczącym epidemii w Gabonie mimo to czytamy: „Zważywszy na częstotliwość kontaktu ludzi z udomowionymi psami zakażenie psią odmianą wirusa ebola należy uznać za potencjalny czynnik ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa”. Niektórzy sugerują, że psy mogą go przenosić, gryząc lub liżąc człowieka, lub w przypadku gdy człowiek wejdzie w bezpośredni kontakt z moczem lub odchodami zwierzęcia.
Na koniec oddajmy głos profesorowi Davidowi Sandersowi – biologowi z Purdee University, który stwierdził: „Koncepcja, że zwierzęta mogą zarażać ludzi infekcjami wirusowymi, nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Nawet te psy, które są zarażone, ale nie mają objawów konkretnej choroby, mogą ją przenosić na człowieka”.